Rosyjska opancerzona bestia w nowej odsłonie. Teraz będzie jeździć i zakłócać
Rosja zaprezentowała właśnie zaktualizowaną wersję swojego pojazdu opancerzonego Chekan klasy MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected), znanego potocznie jako tak zwany wóz Wagnera. Nie bierze się to znikąd, bo pierwotnie ten pojazd został opracowany z myślą o Grupie Wagnera, czyli prywatnej firmie wojskowej uznanej przez wiele państw za organizację terrorystyczną. Tym jednak razem ważny jest dla nas sam Chekan, a więc pojazd, który jest obecnie wykorzystywany zarówno przez rosyjskie siły regularne, jak i oddziały paramilitarne w Ukrainie oraz innych strefach konfliktu.
Czytaj też: Rosja i jej najlepszy myśliwiec na świecie. Wszystko fajnie, ale najwyraźniej Su-75 nigdy nie polata

Chekan bazuje na podwoziu Ural-432007-0111-31 z układem napędowym 6×6. Posiada kadłub w kształcie litery V, a więc taki, który został zaprojektowany specjalnie w celu rozpraszania siły wybuchów min lądowych i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), czyli jednego z najczęstszych zagrożeń na współczesnym polu walki. Pancerz ma z kolei spełniać normę ochrony BR5, co oznacza odporność na ostrzał amunicją przeciwpancerną kalibru 7,62×54 mm, a więc zarówno broń strzelecką, jak i odłamki.
Czytaj też: Przetestowali lekarstwo na problemy wojska. TYPHOON 30 zmienia zasady współczesnej wojny

Chekan może przewozić do 6000 kg ładunku i jest przystosowany do transportu ludzi oraz sprzętu. Jego uzbrojenie stanowi ciężki karabin maszynowy KPWT 14,5 mm w wieżyczce pochodzącej z transportera opancerzonego BTR-80, który to jest wspierany przez sprzężony karabin PKT 7,62 mm. Co więc dostała nowa wersja tego pojazdu? Tak naprawdę coś specjalnego, bo dedykowany zestaw do walki elektronicznej, który ma przeciwdziałać coraz większemu zagrożeniu ze strony bezzałogowych systemów powietrznych (dronów). System ten w praktyce zakłóca działanie dronów przeciwnika i tym samym wpisuje się w szerszy trend integracji środków wojny elektronicznej w pojazdach bojowych.

Czytaj też: Armia USA się nie cacka. Dzięki nowej technologii zrobi z haubicy siewcę zniszczenia
Do tej pory Chekan był wykorzystywany przez siły Grupy Wagnera w konfliktach w Syrii, Libii, Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej. Sam fakt, że Chekan używany jest zarówno przez siły państwowe, jak i prywatne jednostki wojskowe, pokazuje coraz bardziej zatarte granice między armią a “prywatnymi” armiami w strategii wojskowej Rosji. Rodzi to poważne pytania o kontrolę dowodzenia, odpowiedzialność prawną i zgodność z prawem międzynarodowym, ale dziś musimy wiedzieć tylko tyle, że nowy Chekan to znaczące rozszerzenie rosyjskich zdolności bojowych, który łączy klasyczną ochronę opancerzoną z nowoczesnymi systemami walki elektronicznej.