Rosja wybuduje gigantyczny bank DNA

Rosjanie zamierzają zebrać w jednym miejscu DNA wszystkich stworzeń żyjących na naszej planecie.

Wielka Brytania jest ojczyzną projektu Frozen Ark (czyli “zamarznięta arka”), którego celem jest zachowanie kodu genetycznego zagrożonych gatunków zwierząt. Z kolei ogród zoologiczny w San Diego od 1976 roku realizuje projekt “zamrożonego zoo”, w ramach którego mrozi m.in. komórki rozrodcze swoich zwierząt. Wszystkie te inicjatywy przyćmi wkrótce rosyjska “arka”, której celem jest zgromadzenie i zachowanie materiału genetycznego wszystkich stworzeń żyjących na Ziemi. 

Projekt koordynuje Uniwersytet Moskiewski, który na ten cel otrzymał rekordowej wysokości dotację od rządu. W ramach prac powstanie ogromny magazyn, w którym przechowywane będą zamrożone próbki. Obiekt ma zająć powierzchnię 430 kilometrów kwadratowych. Jego ukończenie zaplanowano na 2018 rok. Koszt inwestycji to ok. miliard rubli (czyli ok. 200 mln dolarów).

Celem “Arki” będzie przede wszystkim gromadzenie i przechowywanie materiału genetycznego w takich warunkach, by w razie czego można było bez trudu nie tylko badać i porównywać wybrane próbki, ale także w pełni zrekonstruować dany organizm. Autorzy tego projektu chcą, by “Arka” miała także wymiar edukacyjny, tj. by kształciła i wychowywała nowe pokolenia naukowców. 

CZYTAJ TEŻ: