Rozdzielono najmłodsze bliźniaki syjamskie

Szwajcarscy chirurdzy rozdzielili prawdopodobnie najmłodsze na świecie, zaledwie ośmiodniowe bliźniaczki syjamskie, które przeżyły, choć szanse na powodzenie zabiegu były minimalne – informuje „BBC News”.
Rozdzielono najmłodsze bliźniaki syjamskie

Obie dziewczynki o imionach Lydia i Maya były złączone klatką piersiową i miały wspólną wątrobę; ważyły razem zaledwie 2,2 kg. Na świat przyszła również ich siostra, Kamila, która nie była z nimi złączona.

Ryzykowną operację przeprowadzono 10 grudnia 2015 r. w szpitalu uniwersyteckim Inselspital w Bernie w Szwajcarii, ale poinformowano o niej dopiero teraz, gdy upewniono się, że wszystko jest w porządku i noworodkom nic już nie zagraża. Szanse powodzenie zabiegu oceniono na zaledwie 1 proc.

Początkowo planowano, że rozdzielenie bliźniaków nastąpi kilka miesięcy po porodzie. Jednak ich stan nagle się pogorszył z powodu zaburzenia krążenia krwi. U jednej z dziewczynek krwiobieg był zbyt intensywny i doszło do groźnego nadciśnienia tętniczego, u jej siostry z kolei krążenie krwi było niedostateczne.

Rozdzielenie bliźniaków, które przeprowadził 13-osobowy zespół lekarzy i pielęgniarek pod kierunkiem chirurga pediatrycznego Steffena Bergera, trwało pięć godzin.

Bliźniaczki są jeszcze małe, ale przybierają na wadze i są już karmione piersią. Czeka je kolejna jeszcze operacja połączenia wszystkich powłok brzusznych. (PAP)

Więcej:operacje