Rozmazują szminkę i przypominają o cytologii

Kobiety na całym świecie umieszczają w internecie zdjęcia z rozmazaną szminką wokół ust. Nowa kampania społeczna ma uświadomić, że regularne badania cytologiczne pozwalają na wczesne wykrycie raka szyjki macicy.

#SmearForSmear to gra słów, którą można przetłumaczyć jako: wymaz za rozmaz (od ang. “to smear” – wymazać, rozmazać). Kampania społeczna, do której przyłączają się kobiety na całym świecie ma uświadomić, że cytologia ratuje życie. Udział w niej może wziąć każdy, wystarczy tylko rozmazać szminkę w kąciku ust, zrobić sobie zdjęcie, a następnie udostępnić je w mediach społecznościowych. 

Szacuje się, że 4 na 5 osób, które uprawiają seks, miało kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To on jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory odbytu, gardła czy prącia u mężczyzn.

W Polsce raka szyjki macicy rozpoznaje się co roku u prawie 4 tysięcy kobiet. Co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera. Śmiertelność jest u nas wyższa aż 70% niż średnio
w krajach Unii Europejskiej.


Czytaj więcej: 


Każdy sposób na to, by promować badania cytologiczne, jest dobry. Jeśli rak szyjki macicy zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, to prawie w 100% przypadków jesteśmy w stanie go wyleczyć. Śmiertelność na ten rodzaj nowotworu jest w Polsce tak duża tylko dlatego, że brakuje u nas świadomości, jakie znaczenie ma regularna cytologia. A to przecież proste, bezbolesne badanie – mówi dr n. med. Karolina Waleśkiewicz – Ogórek, specjalista położnictwa i ginekologii.

Kampanię #Smearforsmear zorganizowała brytyjska organizacja Jo’s Cervical Cancer Trust. Rozmazywanie szminki rozprzestrzenia się w tempie słynnego Ice Bucket Challenge. W ciągu kilku dni akcja zdobyła popularność na całym świecie.

Rak szyjki macicy to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet poniżej 35. roku życia. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych rodzajów raka, które możemy całkowicie wyeliminować.


Program Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej o kampanii Rakoobrona: http://www.rakoobrona.pl/