Porozmawiajmy o alkoholu. Polska kultura picia kojarzy się głównie z piwem i wódką, po wino sięgamy znacznie rzadziej. Mimo to pańska firma zdecydowała się na wprowadzenie do polskiej dystrybucji duńskich chłodziarek do wina Vestfrost. Czy w naszym kraju jest zapotrzebowanie na taki sprzęt?

 Andrzej Krop: Oczywiście, że tak. Bezpośredni wpływ na to ma stały wzrost sprzedaży wina w naszym kraju. Dla niektórych może być to sporym zaskoczeniem, ale rynek wina w Polsce należy do najlepiej rozwijających się w Europie. Jak pokazują wyniki badań rośnie on o 5-6 proc. rocznie. I w najbliższych latach ten trend się będzie utrzymywał. Tym bardziej, że aktualny potencjał spożycia wina kilkukrotnie przewyższa obecną sprzedaż.

Andrzejem Krop, Dyrektor Zarządzający Vestel PolandAndrzej Krop, Dyrektor Zarządzający Vestel Poland

Taką modę na picie bardziej szlachetnych trunków obserwowaliśmy w innych krajach już kilka lat temu. I nie mówię tu o Francji, czy Włoszech, gdzie wino od stuleci jest elementem nie tylko kuchni ale i kultury. Nawet w Czechach i Słowacji, czyli krajach tak bardzo kojarzonych z piciem piwa, sprzedaż wina na głowę jednego mieszkańca jest obecnie kilkukrotnie wyższa niż w Polsce. Dlatego decyzja o wejściu na rynek z profesjonalnymi chłodziarkami do wina Vestfrost jest biznesowo w pełni uzasadniona. Tym bardziej, że oferujemy wysokiej jakości sprzęt nie tylko do restauracji ale także do mieszkań, czy nawet ogrodów. Zatem każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie.

Co zatem się stało, że Polacy zaczęli sięgać po wino?

- Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim bogacimy się jako społeczeństwo. Stać nas na wyjazdy do krajów produkujących wino, i to nie tylko tych z basenu Morza Śródziemnego, czy Morza Czarnego, ale również RPA, Chile, czy Australii. Możemy spróbować tam świetnej jakości trunków, a przede wszystkim poznać zupełnie inną kulturę picia alkoholu. Po prostu dojrzewamy jako konsumenci. Dowodem na to jest chociażby fakt, że powoli odchodzimy od win tanich, słodkich w kierunku bardziej wymagających win wytrawnych i półwytrawnych. Bardzo dużą rolę odegrały tutaj m.in. dyskonty. Teraz po wino sięgają co raz częściej także mieszkańcy małych miast i wsi. To dlatego, że właśnie wraz z pojawieniem się tam kolejnych sklepów dyskontowych, Polacy otrzymali dostęp do zagranicznych win o naprawdę wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie.

Poza tym na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie zmienił się tryb życia przeciętnego Kowalskiego. Coraz więcej osób uprawia sport, czy je bardziej świadomie, wybierając jedynie lokalne i świeże produkty. Polacy zaczęli także masowo gotować, spędzać czas ze znajomymi przy stole. A żaden alkohol nie pasuje tak bardzo do celebracji miłych chwil jak właśnie wino. Z roku na rok rośnie także liczba osób, które zaczynają interesować się winem bardziej profesjonalnie, kończąc różnego rodzaju kursy dla sommelierów. Co ciekawe wraz z modą na wino przybywa rodzimych winnic. Głównie w regionach, gdzie warunki do uprawy winorośli są najlepsze, np. w Lubuskiem i na Podkarpaciu oraz na terenach, gdzie przed II wojną były tradycje winiarskie. Mamy dziś w Polsce ponad stu zarejestrowanych winiarzy. 

Chłodziarka do wina

Czemu służą chłodziarki do wina? Czy do przechowywania alkoholu nie wystarczy nam zwykła lodówka?

- Absolutnie nie. Aby móc cieszyć się wszystkimi walorami wina, w tym idealnym kolorem i smakiem, musimy posiadać profesjonalne urządzenie utrzymujące wino w stabilnej temperaturze i odpowiedniej wilgotności. Czyli w warunkach typowej piwnicy. Chłodziarki Vestfrost są wyposażone w przyciemnione szklane drzwi i filtry UV, które dodatkowo chronią wino przed negatywnym działaniem światła. We wszystkich urządzeniach zastosowano system chłodzenia z technologię zmniejszania wibracji. Zarówno stała temperatura jak i brak wibracji jest bardzo ważny dla przechowywania wina. W naszej ofercie znajdują się chłodziarki jedno, dwu i wielostrefowe dlatego też możemy zaspokoić rozmaite potrzeby związane z przechowywaniem różnego rodzaju wina.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na inwestowanie w tę duńską firmę? Czym jej sprzęty wyróżniają się na tle konkurencji?

Vestfrost to marka, która w przyszłym roku obchodzić będzie 55 urodziny. Jest zatem marką o ugruntowanej renomie, dobrze znaną klientom na całym świecie dzięki najwyższej klasy urządzeniom. W naszym kraju Vestrost pojawił się już w latach 90. z ofertą chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek, które w tamtych czasach stanowiły podstawę produkcji Duńczyków. Potem firma sukcesywnie wycofywała się z poszczególnych europejskich rynków by w 2016 r. podjąć decyzję o powrocie z zupełnie inną, znacznie bardziej poszerzoną ofertą.