Rusza projekt edukacyjny Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Pod koniec stycznia rozpoczęły się zapisy dla warszawskich gimnazjalistów do I edycji projektu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Pasjonaci nauk ścisłych wezmą udział w warsztatach organizowanych na Politechnice Warszawskiej oraz konkursie na najlepszy wynalazek. Organizatorem Akademii Wynalazców jest firma Bosch, znana z innowacyjności i rozwoju nowoczesnych technologii, która w 2011 roku obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia. Kampania jest prowadzona pod patronatem Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Włodzimierza Kurnika.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to projekt edukacyjny skierowany do publicznych i niepublicznych gimnazjów w Warszawie. Celem projektu jest wsparcie edukacji technicznej, popularyzacja wśród młodzieży gimnazjalnej przedmiotów ścisłych, zainteresowanie ich uczelniami technicznymi jako możliwą ścieżką edukacyjną oraz promocja uzdolnionych technicznie młodych osób.
 
„Chcemy zaproponować uczniom gimnazjów możliwość zdobywania wiedzy technicznej w atrakcyjny sposób. Liczymy na to, że Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha przyniesie uczniom wiele satysfakcji, stanowić będzie inspirację w ich dalszej edukacji oraz przyszłym życiu zawodowym“ – mówi prezes zarządu firmy Robert Bosch, Krystyna Boczkowska.
 
„Z ogromnym entuzjazmem wspieramy takie inicjatywy jak Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Miło nam będzie gościć na Politechnice Warszawskiej gimnazjalistów zainteresowanych techniką i podzielić się z nimi naszą wiedzą. Być może w przyszłości ci młodzi ludzie dołączą do grona absolwentów naszej uczelni. Z niecierpliwością czekamy na propozycje pożytecznych wynalazków” – mówi doc. Jan Grabski z Politechniki Warszawskiej.
 
W ramach projektu prowadzone będą wykłady oraz warsztaty kreatywne, których celem jest pokazanie młodzieży jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w tworzeniu funkcjonalnych wynalazków, które są przyjazne dla środowiska.
 
Warsztaty kreatywne będą prowadzone we współpracy z kołami naukowymi działającymi przy Politechnice Warszawskiej: Studenckim Kołem Aerodynamiki Pojazdów SKAP, Kołem Robotyki Bionik, Studenckim Kołem Naukowym Energetyki Niekonwencjonalnej, Studenckim Kołem Naukowym SAE, Kołem Naukowym Mechaników Pojazdów SIMR oraz Studenckim Kołem Naukowym „Konstruktor”.
 
Podczas warsztatów uczniowie gimnazjów dowiedzą się m.in. jak powstają wynalazki, wezmą udział w pokazach robotów, pojazdu „Kropelka”, zajęciach praktycznych z projektowania i budowy elementów samochodu i samolotu oraz ładowarki telefonicznej zasilanej energią słoneczną.
 
W drugim etapie uczniowie w 5-osobowych zespołach będą mieli za zadanie przedstawić pomysł na wynalazek praktycznego urządzenia z wybranych dziedzin takich jak: technika motoryzacyjna, technika w domu, technika w ogrodzie. Jury wybierze dziesięć najlepszych projektów do dalszej realizacji przez zespoły. Laureaci konkursu – autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe. W konkursie przewidziane są także nagrody dla pracowni technicznych trzech najlepszych szkół (zestawy elektronarzędzi Bosch). Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas Gali Finałowej.
 
Zgłoszenia na warsztaty Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha przyjmowane są do 4 lutego włącznie pod adresem [email protected] na podstawie formularza rozesłanego przez organizatora do warszawskich gimnazjów.