Rusza “Wielka piątka” Discovery Channel – weź udział w konkursie!

Już dzisiaj, 10 października, o godz. 22.00 na Discovery Channel odbędzie się premiera nowej serii pt. „Wielka piątka”.

To program, w którym eksperci inżynierii lądowej, powietrznej i morskiej spróbują wybrać najlepszą piątkę spośród różnych kategorii gigantów myśli technicznej: samolotów, sprzętu budowlanego, gigantycznych statków, szybkich pociągów i najnowocześniejszych samochodów.

Jak wybrać najlepszy spośród 1500 rodzajów pociągów? Jak ocenić samoloty, z których każdy został zaprojektowany do innych celów? Eksperci Discovery porównają osiągnięcia każdej z maszyn w 5 kategoriach.  Podczas oceniania pociągów wezmą pod uwagę m.in. prędkość, wagę czy  ilość ludzi, którą są one w stanie przewieźć . W odcinku o samolotach zwrócą uwagę na wysokość lotu, rozpiętość skrzydeł i moc silnika.

W pierwszym odcinku serii w szranki stanie pięć cudów aeronautyki : Airbus A380, Antonow An-225, GlobalHawk, Eurofighter Typhoon i Super Galaxy C5M. W gronie inżynierów oceniających te maszyny znajdzie się polski inżynier Filip Reszke, obsługujący samoloty PLL LOT. Reszke jest czołowym ekspertem zajmującym się zapobieganiem wyciekom benzyny i eksplozjom.

Zapytany o przyszłość światowego lotnictwa, bez zastanowienia odpowiada – samoloty bezzałogowe. Człowiek w całej tej układance jest najbardziej zawodnym i kruchym ogniwem. Z jednej strony potrafi myśleć bardzo twórczo, reagować na nietypowe sytuacje. Z drugiej natomiast popełnia mnóstwo prostych błędów, które nie raz doprowadziły do tragedii. Samoloty bezzałogowe już dziś są czymś normalnym w wojsku. Podejrzewam, że w niedalekiej przyszłości nikogo nie będzie dziwić samolot bez pilotów – dodaje Reszke.

Spośród 273870 typów samolotów jakie istnieją na świecie, w programowym zestawieniu znalazło się tylko pięć. Który byłby faworytem naszego rodzimego eksperta? Zdecydowanie An-225 – odpowiada. Sam cel do którego został stworzony jest “nietypowy”. Jego wielkość, osiągi, wygląd, przeznaczenie…to wszystko robi ogromne wrażenie. Nie znam aktualnie drugiej takiej maszyny która potrafi się wznieść w powietrze – komentuje.

A która maszyna Waszym zdaniem wygra w tym zestawieniu?
a. Airbus A380
b. Antonow An-225
c. GlobalHawk
d. Eurofighter Typhoon
e. Super Galaxy C5M

Spośród prawidłowych odpowiedzi, rozlosujemy 10 szczesliwców, którzy otrzymają nagrodę w postaci książki “Najlepsze samoloty świata. Relacje pilotów”, autorstwa Jamesa Benneta.

Odpowiedzi przesyłać można na adres [email protected], w temacie wpisując „Wielka piątka”, do dzisiaj, do godziny 22:00. Pełny regulamin konkursu można znaleźć tutaj.
Obejrzyjcie pierwszy odcinek serii „Wielka piątka” już dziś, o godz. 22.00 na Discovery Channel i przekonajcie się, czy nie zawiodła Was intuicja.