Rusza wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”!

Wyjątkowy projekt popularyzujący polską naukę będzie można oglądać na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w dniach 15 – 23 marca przy ulicy Koszykowej 75 w Warszawie.

Na wystawie „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” wyeksponowanych zostanie ponad 20 interaktywnych stanowisk. Będą na nich przeprowadzane eksperymenty, przygotowane przez studentów Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, we współpracy     z instytucjami związanymi z tematyką projektu.

Ideą wystawy jest przybliżenie dokonań Profesora Jana Czochralskiego. Centralną postacią zatem będzie student wcielający się w jego postać, wyciągający monokryształ cyny.

Oficjalne otwarcie z udziałem władz uczelni, a także partnerów wydarzenia, odbędzie się 17 marca o godzinie 12:30 na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Monokryształy o imponujących rozmiarach XXX..XL, ciekłe kryształy, polski monokryształ GaN,  radiomikroskop Czochralskiego, mikroskop sił atomowych i  metalurgiczny to tylko niektóre elementy wystawy. Na jednym ze stanowisk studenci zaprezentują m.in. unikatowy tusz, folie przewodzące, szybki laser wykorzystujący struktury grafenowe. Będzie także niepowtarzalna okazja do zrobienia własnoręcznej warstwy grafenowej metodą laureatów Nagrody Nobla!

Studenci, przy interaktywnych stanowiskach będą udzielać odpowiedzi na wiele pytań związanych z nowymi technologiami, obecnymi w naszym codziennym życiu.

Co to jest i do czego służy podczerwień, dlaczego smartfony są coraz cieńsze, jak działa laser i mikroprocesor, czy można wyhodować własny kryształ, kto wymyślił baterię i jaki miała w tym udział żaba – te i inne ciekawostki będą dostępne dla zwiedzających.

Wystawa odbędzie się w dniach 15 – 23 marca w godzinach 9:00 – 16:00 na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

W dni powszednie będzie dostępna dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia są przyjmowane poprzez formularz znajdujący się na stronie www.czochralskipw.pl. W weekendy zaś wystawa będzie otwarta dla szerokiej publiczności.

W trakcie wystawy zostanie przeprowadzony konkurs; do wygrania telefon z LTE.

Więcej informacji na stronie: www.czochralskipw.pl