Takimi pojazdami poruszano się tysiące lat temu. Niezwykłe znalezisko na dalekiej Syberii

Archeolodzy działający na terenie Syberii dokonali imponującego odkrycia. Chodzi o jeden z tamtejszych cmentarzy, na którym znajdują się nie tylko ludzkie szczątki.
Takimi pojazdami poruszano się tysiące lat temu. Niezwykłe znalezisko na dalekiej Syberii

Oczywiście same kości mogą być źródłem wielu informacji, ale nie zapominajmy o innych elementach, takich jak na przykład przedmioty grobowe. Wstępne oględziny tego, na co natrafili badacze, sugerują, iż archeolodzy być może mają do czynienia z woźnicą, który korzystał z… rydwanu. Jeśli się to potwierdzi, będziemy mogli mówić o przełomowych informacjach na temat mieszkańców Syberii sprzed nawet 3000 lat. 

Czytaj też: Tym kijem mógł zabić. Brutalna broń sprzed 300 tys. lat ujawnia ponury postęp ludzkości

Mówimy o szczątkach pochodzących z późnej epoki brązu. Przy jednym ze szkieletów znajdował się metalowy przedmiot zakończony hakiem wykonanym z brązu. Takowy mógł służyć do prowadzenia rydwanu. Jak dokładnie miał być wykorzystywany? Najprawdopodobniej służył do mocowania jeźdźca do samego pojazdu na wysokości pasa, dzięki czemu osoba ta mogła korzystać w czasie jazdy z obu rąk. 

Pomimo wieloletnich prac archeologicznych prowadzonych w okolicy wsi Kamyszta, dotychczasowe wykopaliska nie przyniosły szczególnie istotnych znalezisk. Najwyraźniej cierpliwość popłaca, ponieważ tym razem uczestnikom wyprawy udało się rozbić bank. Oczywiście będzie trzeba jeszcze potwierdzić, że faktycznie mówimy o dowodach na wykorzystywanie na tych terenach rydwanów.

Wydaje się, że pojazdy w formie rydwanów mogły być używane przez mieszkańców Syberii już trzy tysiące lat temu

Dotychczasowe wnioski były oparte na podobieństwach między znalezionym elementem a podobnymi, na które archeolodzy natrafili w innych miejscach – w Mongolii i Chinach. Poza tym naukowcy zidentyfikowali inne przedmioty grobowe, takie jak biżuteria i wykonany z brązu nóż. Nie wszystkie groby pochodzące z tego samego okresu, nawet pomimo niewielkich odległości, które je dzielą. 

Czytaj też: Weszli do tej jaskini i odkryli mroczną prawdę. Ludzkie czaszki służyły im w jednym celu

Zdaniem autorów badań w tej sprawie cmentarza używano na przestrzeni nawet czterech stuleci. Groby wydają się pochodzić z trzech różnych etapów późnej epoki brązu i wyznaczają przejście między dwiema różnymi kulturami. Pomimo braku większej liczby dowodów na potencjalne korzystanie z rydwanów, wiadomo, iż na tych terenach znane były powozy konne. W praktykach pogrzebowych używano również charakterystycznych skrzyć z wysuniętymi ścianami. Dalsze badania w tej sprawie powinny wyjaśnić, jak dokładnie wyglądały zwyczaje mieszkańców Syberii sprzed trzech tysięcy lat.