Rysie wychodzą z lasu

Rysie z północno-wschodniej Polski wychodzą z lasów, aby zdobyć pożywienie. Mówią o tym dane z obroży telemetrycznych rysiów, które zostały sprowadzone z Estonii – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Mroźna zima mogła spowodować spadek liczebności sarny na terenie zamieszkiwanym przez nizinną populację rysia w Polsce, co sprawia, że rysie muszą szukać pokarmu poza obszarami leśnymi. Podobny trend zaobserwowano w Estonii, skąd WWF Polska sprowadza rysie, które wzbogacają populację tego gatunku w Polsce.

– Dane z obroży telemetrycznych rysiów sprowadzonych z Estonii pokazują, że zwierzęta te często wychodzą z lasu, by zdobyć pożywienie – mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska. – Rysie polują na sarny na granicy lasów i na terenach polno-leśnych, bo tam występuje więcej saren niż w środku dużych kompleksów leśnych. Dodatkowo długie i ostre zimy w ostatnich latach mogły doprowadzić do spadku populacji sarny w lasach w północno-wschodniej Polsce.

Spadek liczebności sarny w miejscu występowania rysiów spowodowany długimi i mroźnymi zimami zaobserwowano także w Estonii. Sytuacja bardzo negatywnie wpływa na dostępność pokarmu i możliwość wykarmienia młodych. Wewnątrz dużych kompleksów leśnych, gdzie sarny i tak jest mniej, estońscy specjaliści odnotowują obecnie bardzo mało rysiów, w tym mniej grup rodzinnych tj. samic prowadzących młode.

– Sukces odłowu rysi do przesiedlenia z Estonii do Polski był w tym roku znacznie słabszy niż rok wcześniej  – dodaje Jakimiuk. – Ostatniej  wiosny planowaliśmy sprowadzić do Polski dwa rysie. Niestety, z powodu małego zagęszczenia rysiów w estońskich lasach, udało nam się odłowić tylko jedno zwierzę. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać, bo nasi estońscy koledzy zaobserwowali w tym roku sporo saren prowadzących po 2, a nawet 3 koźlęta.

Bardzo ważne jest stworzenie lepszych warunków do życia dla rysi przesiedlonych z Estonii do dużych kompleksów leśnych na Mazurach. WWF zamierza zatrzymać sarny, a przez to i rysie w lasach mazurskich. W jaki sposób? Wnętrze lasu nie oferuje zbyt dużo pokarmu dla sarny, dlatego w ramach projektu realizowanego przez WWF prowadzony jest wysiew lucerny i dosadzanie drzew liściastych, takich jak dąb, lipa i grab oraz drzew owocowych –  jabłoń i grusza. Gdy sadzonki ukorzenią się i podrosną, staną się „stołówką” sarny. WWF planuje w ten sposób stworzyć do 2014 roku ok. 20 ha poletek zgryzowych i ok. 60 ha upraw leśnych z drzewami liściastymi.