Wielokilometrowa droga Majów odnaleziona po latach. Wykorzystano w tym celu niecodzienną technologię

Pozostałości po działaniach Majów nie zawsze mają efektowny charakter, choćby w postaci monumentów czy piramid. Na przykład ostatnie badania archeologiczne doprowadziły do znalezienia pewnej drogi o długości wynoszącej około 18 kilometrów.
Wielokilometrowa droga Majów odnaleziona po latach. Wykorzystano w tym celu niecodzienną technologię

Jej datowanie sięga okresu sprzed 1200 lat, kiedy to szlak ten łączył miasta zamieszkiwane przez Majów. Być może wcale nie udałoby się go odnaleźć, gdyby nie technologia LiDAR. Takowa pozwala na bardzo szczegółowe pomiary odległości z wykorzystaniem wiązki lasera. Gdy dochodzi do jej odbicia, czujniki dokonują pomiarów, na podstawie których można określić, jaki dystans pokonał laser.

Czytaj też: Podziemne struktury znalezione na Bliskim Wschodzie. To nie są współczesne obiekty

Drogi budowane przez Majów posiadają nawet własne określenie. Nazywa się je bowiem sacbé, co odnosi się do utwardzanych szlaków. Najdłuższy taki trakt znany nauce ma około 300 kilometrów. Nowo zidentyfikowana droga nie będzie więc rekordowa, ale bez wątpienia zasługuje na uwagę.

Droga Majów, znana jako sacbé, łączyła dwa tamtejsze miasta, czyli Uxmal i Kabah. Jej długość to zdaniem naukowców około 18 kilometrów

Badaniami objęto obszar mający około 190 hektarów powierzchni. Skanowanie terenu wykazało, że licząca około 1200 lat droga łączyła miasta Majów znane jako Uxmal i Kabah. Zdaniem naukowców szlak ten funkcjonował przez ponad 250 lat i był wykorzystywany w okresie od 700 do 950 roku. Obie osady bardzo prężnie się wtedy rozwijały, dlatego nie powinno dziwić wykorzystywanie tamtejszego sacbé. Dość powiedzieć, że Uxmal zamieszkiwało swego czasu około 25 000 ludzi. Miasto to cechowało się bogactwem, przejawiającym się między innymi licznymi zdobieniami i rzeźbami.

Czytaj też: Czym jest zagadkowa budowla znaleziona na Wyspach? Archeolodzy wskazują na postać legendarnego władcy

Pomimo faktu, że archeolodzy wiedzą całkiem sporo na temat Uxmal i Kabah, istnienie wspomnianej drogi pozostawało do tej pory wielką tajemnicą. Co ciekawe, nowo zidentyfikowana trasa najprawdopodobniej stanowiła fragment większej sieci, która łączyła różne majańskie masta. To nie pierwszy raz, gdy technologia LiDAR pozwala badaczom na wykrywanie niewidocznych na pierwszy rzut oka struktur. W przeszłości takie rozwiązanie stosowano między innymi na terenie Gwatemali, gdzie udało się wykryć ponad 60 tysięcy budowali przypisywanych na konto Majów.