Samochód nowy czy używany? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Samochód nowy czy używany? Przed tym dylematem staje wiele osób, które zamierzają kupić auto. Nieco zaawansowane wiekowo, za to wciąż atrakcyjne i komfortowe limuzyny kuszą okazyjnymi cenami, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę ich początkową wartość. Z drugiej strony, w cenie używanego auta wyższej klasy można nabyć nowy samochód miejski lub z segmentu C, który, przynajmniej w teorii, powinien generować niższe koszty utrzymania. Zatem, samochód używany czy nowy? Poniżej przedstawiamy wszystkie “za i przeciw” obu tych opcji.
Samochód nowy czy używany? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Samochód nowy czy używany? Gdyby istniała jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, prawdopodobnie nigdy by nie padło. Zakup samochodu, bez względu na to, czy po auto udajemy się do komisu, czy do salonu, to zawsze poważny wydatek. Nic więc dziwnego, że każdy nabywca chce możliwie najrozsądniej wydać swoje pieniądze. Właśnie w tym miejscu pojawia się główny dylemat, bo samochody osobowe nowe i używane mają swoje liczne zalety i tyle samo wad.

Samochód nowy: zalety

Samochód nowy czy używany? Decydując się na zakup auta z salonu, nabywca zyskuje ogromne możliwości. Może “upatrzyć sobie” wymarzony model (rzecz jasna mieszczący się w granicach założonej kwoty), bez konieczności prowadzenia żmudnych, długotrwałych poszukiwań egzemplarza, który będzie spełniał jego oczekiwania. Kupuje przecież fabrycznie nowe auto, więc po jego stronie leży tylko wybór opcji wyposażenia, wariantu i koloru nadwozia.

Dla wielu osób, niepodważalnym argumentem na “tak” jest sam fakt, że nikt przed nimi nie używał danego egzemplarza. We wnętrzu nie będzie żadnych przetarć, na karoserii nie znajdzie się ani jedna ryska, w zawieszeniu nic nie będzie stukać. Nabywca może wybrać te elementy wyposażenia, które uzna za faktycznie potrzebne. Nie bez znaczenia jest też możliwość personalizacji wyglądu auta. Kolor lakieru, pakiet stylistyczny, felgi, rodzaj i kolor tapicerki – wystarczy zakreślić odpowiednie pozycje w cenniku, o ile pozwala na to założona kwota.

Kolejna rzecz, nowy samochód daje względną gwarancję spokoju. Tuż po zakupie auta, nabywca nie musi się martwić kosztownym serwisem auta, na który osoba kupująca używany model, musi przeznaczyć kilka, nierzadko nawet kilkanaście tysięcy zł. Kupujący nowe auto musi tylko jeździć na okresowe przeglądy. Samochód nie ma jeszcze swojej historii, więc odpada ryzyko zakupu egzemplarza po mniejszym lub większym zdarzeniu drogowym. 

Od nowego samochodu, można (a nawet należy) oczekiwać bezawaryjności, przynajmniej w pierwszych latach eksploatacji. Nawet, gdy coś odmówi posłuszeństwa, jest przecież gwarancja, zatem ryzyko wystąpienia nieplanowanych kosztów jest znacząco zminimalizowane. Co równie istotne, użytkując samochód od nowości, właściciel może względnie precyzyjnie przewidzieć moment, w którym pojawią się pierwsze poważniejsze wydatki serwisowe i odpowiednio się do tego przygotować.

Nawet po gwarancji, koszt eksploatacji samochodu kupionego jako nowy, najczęściej jest niższy niż egzemplarzy używanych. Wynika to z faktu, że o ile nabywca nie dysponuje nieograniczonym budżetem, na rynku aut nowych kupuje model niższej klasy niż gdyby tę samą kwotę chciał przeznaczyć na auto używane. Co za tym idzie, ceny części zamiennych i napraw będą niższe. 

Samochód nowy: wady

Samochód nowy czy używany? Mimo że auta wyjeżdżające z salonu mają masę zalet, to nie można też nie wspomnieć o ich wadach.

Dla wielu kupujących, istotnym argumentem na “nie” jest fakt, że po złożeniu podpisu na umowie i opuszczeniu salonu, wartość auta zaczyna spadać. Za komfort wyboru opcji wyposażenia i innych elementów konfiguracyjnych, trzeba zapłacić nawet kilka tys. zł, a dalej jest tylko gorzej. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich aut, ale jeżeli nabywcę trapi dylemat pt. “nowy samochód czy używany”, można bezpiecznie założyć, że nie zamierza wchodzić w posiadanie egzemplarza kolekcjonerskiego.

W ciągu pierwszych trzech lat użytkowania, niektóre samochody tracą 30, a nawet 50 proc. swojej pierwotnej wartości. To boli, zwłaszcza gdy kupujący nie chce wiązać się z danym egzemplarzem na długi czas. Najwięcej stracą osoby, stawiające na samochody luksusowe. 

Wcześniej wspomnieliśmy, że jedną z największych zalet nowych samochodów, jest możliwość konfiguracji pod własny gust. Jak na ironię, plus łatwo może przeistoczyć się w minus. Konfigurator kusi do zakreślania kolejnych opcji wyposażenia i wyboru dynamicznej jednostki napędowej, jednak często zdarza się, że po wybraniu wszystkich dodatków, finalna cena znacząco przekracza założony budżet. Spory w tym udział specjalistów od marketingu – reklamy przedstawiają piękne samochody z wieloma “bajerami” na pokładzie, obok których widnieje informacja “cena od…”. 

Niestety, rzeczywistość okazuje się brutalna i podstawowe egzemplarze są jedynie namiastką wersji “full wypas”. Ceny dodatków często okazują się wysokie i w rezultacie – łatwo o rozczarowanie. Kolejna rzecz, dysponując budżetem ograniczonym do konkretnej kwoty, jako nowy kupimy samochód nie tylko gorzej wyposażony, ale i niższej klasy, i mniej prestiżowy niż na rynku wtórnym. 

Samochód używany: zalety

Samochód nowy czy używany? Modele z rynku wtórnego nie muszą być skazane na porażkę w tym starciu. Dla wielu kupujących, istotny może być fakt, że w danej kwocie, można kupić używany egzemplarz, który będzie reprezentował wyższą klasę niż nowe auto w tej samej cenie. Co za tym idzie, taki samochód będzie bardzie zapewniał wyższy komfort i lepsze prowadzenie, będzie lepiej wyposażony, być może atrakcyjniejszy wizualnie i bezpieczniejszy (przynajmniej w teorii).

Kilkuletni samochód, najwyższą utratę wartości ma już za sobą. To kolejny argument, który przemawia na “tak”. Niektóre osoby wychodzą też z założenia, że “używanego trochę mniej szkoda”. Obcierki, stłuczki i inne przygody nie są przecież niczym niezwykłym na ulicach polskich miast, a zdaniem wielu, uszkodzenie nowego auta boli bardziej.

Samochód używany: wady

Samochód nowy czy używany? Jeżeli nabywca szuka kolejnego auta na rynku wtórnym, powinien pamiętać nie tylko o zaletach, ale i o niedogodnościach, jakie stwarza taki wybór.

Poszukiwania egzemplarza, który jest zadbany i nie wymaga kosztownych inwestycji, a dodatkowo będzie napędzany silnikiem odpowiadającym nabywcy, może trwać bardzo długo i generować dodatkowe koszty. Z drugiej strony, nie da się całkowicie “prześwietlić” samochodu, a handlarze znają wiele trików, pozwalających ukryć mankamenty auta. 

W rezultacie może okazać się, że tuż po zakupie, wymarzony samochód zacznie wymagać nakładów finansowych, często bardzo dużych. Nigdy nie ma pewności, czy dany egzemplarz jest bezwypadkowy, a przebieg na liczniku jest realny. Oczywiście, obowiązujące przepisy i wdrożone mechanizmy znacząco utrudniają wykonanie “korekty”, ale wciąż jeszcze jest to możliwe. 

Inna sprawa, rozsądek podpowiada, że kupując auto z drugiej ręki, należy brać egzemplarz, który jest w dobrym stanie, nawet gdy kupującemu nie odpowiada kolor czy wyposażenie. O dopasowaniu samochodu do swojego gustu lepiej więc z góry zapomnieć. 

Rynek wtórny kusi jednak do popuszczenia wodzy fantazji. Wielu nabywców, gdy widzi używaną limuzynę segmentu E w cenie nowego auta klasy B, w dodatku sygnowanego logo budżetowej marki, nie może powstrzymać się przed wydaniem swoich pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że na koszt samochodu nie składa się wyłącznie jego cena, co zostaje szybko zweryfikowane przez przytłaczające kwoty za części zamienne, naprawy, paliwo i ubezpieczenie.

Samochód nowy czy używany: które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Samochód nowy czy używany? Jak widać, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Jeżeli dodamy do tego fakt, że różni kierowcy przedstawiają różne potrzeby, udzielenie odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie staje się bardzo trudne.

Jeżeli prestiż i luksusowe wyposażenie nie są dla kupującego priorytetem, więcej sensu ma zakup samochodu nowego. Z drugiej strony, dobrym pomysłem może okazać się kupno tego samego modelu, w wieku 2-3 lat. Takie auto będzie znacznie tańsze, a jeżeli sprzedający może udokumentować jego historię, a samochód wciąż jeszcze będzie objęty gwarancją, zakup powinien być dość bezpieczny.

Nie należy jednak z góry skreślać modeli używanych wyższej klasy niż nowy samochód za tę samą kwotę. W perspektywie, taki zakup może być mniej opłacalny, ale wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup nowego auta o gabarytach wnętrza i możliwościach przewozowych, dostosowanych do ich potrzeb. 

Więcej:motoryzacja