Samochód nowy czy używany? Gdyby istniała jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, prawdopodobnie nigdy by nie padło. Zakup samochodu, bez względu na to, czy po auto udajemy się do komisu, czy do salonu, to zawsze poważny wydatek. Nic więc dziwnego, że każdy nabywca chce możliwie najrozsądniej wydać swoje pieniądze. Właśnie w tym miejscu pojawia się główny dylemat, bo samochody osobowe nowe i używane mają swoje liczne zalety i tyle samo wad.

 

Samochód nowy: zalety

Samochód nowy czy używany? Decydując się na zakup auta z salonu, nabywca zyskuje ogromne możliwości. Może "upatrzyć sobie" wymarzony model (rzecz jasna mieszczący się w granicach założonej kwoty), bez konieczności prowadzenia żmudnych, długotrwałych poszukiwań egzemplarza, który będzie spełniał jego oczekiwania. Kupuje przecież fabrycznie nowe auto, więc po jego stronie leży tylko wybór opcji wyposażenia, wariantu i koloru nadwozia.

 

 

Dla wielu osób, niepodważalnym argumentem na "tak" jest sam fakt, że nikt przed nimi nie używał danego egzemplarza. We wnętrzu nie będzie żadnych przetarć, na karoserii nie znajdzie się ani jedna ryska, w zawieszeniu nic nie będzie stukać. Nabywca może wybrać te elementy wyposażenia, które uzna za faktycznie potrzebne. Nie bez znaczenia jest też możliwość personalizacji wyglądu auta. Kolor lakieru, pakiet stylistyczny, felgi, rodzaj i kolor tapicerki - wystarczy zakreślić odpowiednie pozycje w cenniku, o ile pozwala na to założona kwota.

Kolejna rzecz, nowy samochód daje względną gwarancję spokoju. Tuż po zakupie auta, nabywca nie musi się martwić kosztownym serwisem auta, na który osoba kupująca używany model, musi przeznaczyć kilka, nierzadko nawet kilkanaście tysięcy zł. Kupujący nowe auto musi tylko jeździć na okresowe przeglądy. Samochód nie ma jeszcze swojej historii, więc odpada ryzyko zakupu egzemplarza po mniejszym lub większym zdarzeniu drogowym. 

Od nowego samochodu, można (a nawet należy) oczekiwać bezawaryjności, przynajmniej w pierwszych latach eksploatacji. Nawet, gdy coś odmówi posłuszeństwa, jest przecież gwarancja, zatem ryzyko wystąpienia nieplanowanych kosztów jest znacząco zminimalizowane. Co równie istotne, użytkując samochód od nowości, właściciel może względnie precyzyjnie przewidzieć moment, w którym pojawią się pierwsze poważniejsze wydatki serwisowe i odpowiednio się do tego przygotować.

Nawet po gwarancji, koszt eksploatacji samochodu kupionego jako nowy, najczęściej jest niższy niż egzemplarzy używanych. Wynika to z faktu, że o ile nabywca nie dysponuje nieograniczonym budżetem, na rynku aut nowych kupuje model niższej klasy niż gdyby tę samą kwotę chciał przeznaczyć na auto używane. Co za tym idzie, ceny części zamiennych i napraw będą niższe.