Kolejna duża aktualizacja zmierza na smartfony i tablety Samsunga. Sprawdź, jakie nowości dostaniesz

Chociaż nasz wzrok kieruje się już raczej w stronę One UI 6, to nie oznacza, że obecna wersja nakładki Samsunga nie ma już do zaoferowania niczego nowego. Wręcz przeciwnie, bo producent wypuścił właśnie One UI 5.1.1 w wersji beta, a nowości przygotowanych dla użytkowników sprzętu południowokoreańskiego giganta jest naprawdę sporo.
Kolejna duża aktualizacja zmierza na smartfony i tablety Samsunga. Sprawdź, jakie nowości dostaniesz

To jeszcze nie One UI 6 i Android 14, ale i tak warto czekać na stabilne One UI 5.1.1.

Samsung wydał właśnie najnowszą wersję beta swojej nakładki One UI 5.1.1, publikując przy okazji dziennik zmian, jakie przyniesie ta aktualizacja. Tych jest naprawdę sporo, bo producent postanowił ulepszyć wiele obszarów działania systemu, a także naprawić kilka błędów, na które uskarżali się użytkownicy sprzętów Galaxy. Patrząc na to, jak dużo jest tych nowości, aż trudno uwierzyć, że nie jest to już One UI 6.

Gigant mocno skupił się na poprawie kilku aspektach użytkowania swoich sprzętów:

Wielozadaniowość:

 • Ulepszono podgląd aplikacji na ekranie Ostatnie aplikacje – można wyświetlić podgląd stanu działania aplikacji (np. podzielony ekran, pełny ekran lub wyskakujące okienko).
 • Użytkownicy będą mogli łatwo przełączyć się na podzielony ekran, naciskając u przytrzymując górną część wyskakującego okienka i przeciągając go na jedną ze stron.
 • One UI 5.1.1 pozwoli przesunąć wyskakujące ekran na bok i bardzo łatwo przywrócić go z powrotem, gdy tylko tego potrzebujemy.
 • Przesuwając rysikiem S Pen nad ikonę zminimalizowanej aplikacji będziemy mogli sprawdzić jej podgląd, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jak dana aplikacja wygląda po uruchomieniu.

Pasek zadań:

 • W nowej aktualizacji Samsung pozwoli na wyświetlanie na pasku zadań maksymalnie czterech ostatnio używanych aplikacji.
 • Obszar paska zadań będzie automatycznie dostosowywany do ilości ikon (gdy jest ich siedem lub mniej), co ułatwi wybieranie przycisku strony głównej, przycisku ostatnich aplikacji czy przycisku Wstecz na dole ekranu.

Tryb elastyczny (Flex Mode):

 • Samsung umożliwi używanie trybu elastycznego w różnych aplikacjach, o ile obsługują one ekrany z wieloma oknami.
 • Panel trybu elastycznego będzie wyświetlał przyciski umożliwiające przeskakiwanie do przodu lub do tyłu o 10 sekund, a naciśnięcie paska czasu spowoduje odmierzenie do punktu, w którym trzymamy palec.
 • Pasek narzędzi w panelu Flex Mode będziemy mogli dostosować do swoich potrzeb, by mieć łatwy i szybki dostęp do takich funkcji, jak widok podzielonego ekranu i przechwytywanie ekranu. 

Aplikacja Zdrowie:

 • Samsung ulepszył porady dotyczące snu, umożliwiając szybki podgląd postępów, dzięki czemu łatwiej będzie można poprawić swoje nawyki związane ze snem (dla smartwatchy Galaxy Watch 4 i nowszych).
 • Udoskonalono wygląd ekranu i dodano wyjaśnienia, aby łatwiej zobaczyć i lepiej zrozumieć różne czynniki wpływające na ocenę jakości naszego snu (dla smartwatchy Galaxy Watch 4 i nowszych).
 • Smartwatche Galaxy Watch 5 i nowsze będą mierzyć zmiany temperatury podczas snu, byśmy mogli jeszcze lepiej dostosować warunki w celu polepszenia jakości nocnego odpoczynku.
 • Dodatkowo udoskonalono też ekran informacji podsumowujących treningi, pozwalając nam od razu sprawdzić główne dane. Pojawiły się też nowe odznaki, wiadomości z gratulacjami, nowe rekordy itp.

Aparat i Galeria:

 • Ulepszono projekt trybu Flex w trybie Pro, dzięki czemu łatwiej będzie dokonywać ustawień ręcznych, bo wszystkie opcje będą wyświetlane na całym dolnym obszarze ekranu, gdy telefon jest złożony w trybach Pro i Pro Video.
 • Korzystając z widoku przechwytywania na ekranie głównym będziemy mogli wybrać wiele zdjęć poprzez długie naciśnięcie na nie. Dzięki temu łatwo i szybko będzie można wybierać, udostępniać lub usuwać wiele zdjęć jednocześnie.
 • Pod zremasterowanym obrazem będą wyświetlane miniatury, a po ich naciśnięciu zostanie wyświetlony podgląd obu wersji w calu łatwiejszego ich porównania.
 • Samsung zamienił suwaki efektów na pokrętła, by precyzyjniej dostrajać filtry i efekty.
 • Jeśli edytując jakieś zdjęcie dobierzemy idealne efekty czy filtry, nie będziemy musieli już ich ustawiać na kolejnym zdjęciu, bo Samsung da możliwość ich skopiowania.

Oprócz tego One UI 5.1.1. wprowadza jeszcze takie ulepszenia, jak możliwość przeciągania i upuszczania przy użyciu obu rąk, efektywniejsze zarządzanie pamięcią masową, lepsze zarządzanie pamięcią Device Care czy możliwość dostosowania układu ekranu Samsung Internet do swoich upodobań.

Kiedy pojawi się One UI 5.1.1?

Jak więc widzicie, zmian jest naprawdę dużo, jednak jeszcze nie każdy może z nich skorzystać. Wersja beta została na razie udostępniona na wybranych urządzeniach (Galaxy Z Fold 4 i seria Galaxy Tab S8) w Korei Południowej. Spodziewamy się jednak, że w najbliższych tygodniach Samsung rozszerzy jej dostępność na pozostałe rynki. Stabilna wersja powinna z kolei pojawić się po premierze Galaxy Z Fold 5 i Galaxy Z Flip 5, która przypada na koniec tego miesiąca.