Oferta taktycznych smartfonów od Samsunga powiększa się o dwa kolejne modele. Mogą Ci się podobać, ale i tak ich nie kupisz

Nie każdy zapewne wie, ale Samsung na w swojej ofercie dość specyficzną serię Tactical Edition. Są to wytrzymałe smartfony przeznaczone dla personelu wojskowego i osób powiązanych z tą branżą. Teraz serię wzbogaciły dwa nowe modele – Galaxy S23 i Galaxy XCover6 Pro.
Oferta taktycznych smartfonów od Samsunga powiększa się o dwa kolejne modele. Mogą Ci się podobać, ale i tak ich nie kupisz

Taktyczne smartfony od Samsunga to sprzęt naprawdę profesjonalny, któremu nie straszne są przeróżne zagrożenia – te związane z warunkami pogodowymi, kontaktem z wodą, piaskiem czy pyłem, a także zagrożenia niewidoczne, pochodzące z sieci. Warto tutaj wspomnieć, że podstawowa specyfikacji modeli Tactical Edition jest identyczna, co wariantów dostępnych na sklepowych półkach. Tutaj jednak dochodzą dodatkowe funkcje i ulepszenia, których u nas nie znajdziemy.

Co mają do zaoferowania Galaxy XCover 6 Pro Tactical Edition i Galaxy S23 Tactical Edition?

Jeśli chodzi o Galaxy XCover 6 Pro, urządzenie posiada MIL-STD-810H, dzięki czemu jest odporny na ekstremalne warunki pogodowe i zapewnia wodoodporność do głębokości 1,5 metra przez maksymalnie 30 minut. Drugi ze smartfonów może pochwalić się stopniem ochrony IP68 i jest dostarczany w wytrzymałej obudowie wojskowej, którą można zamontować na klatce piersiowej lub nosić na przedramieniu. Wygląda to trochę topornie, ale raczej w tym wypadku sam wygląd ma mniejsze znaczenie. Posiadacze obu modeli będą mogli korzystać z trybu noktowizyjnego, który umożliwia współpracę z noktowizyjnymi urządzeniami optycznymi. Podświetlenie można również włączać i wyłączać na urządzeniach podczas noszenia noktowizorów, aby pozostać niezauważalnym.

Dodatkowo są czulsze na dotyk, więc można je obsługiwać nawet w rękawiczkach, a automatycznie obracający się ekran blokady ułatwia korzystanie z składanych uchwytów na klatkę piersiową. Samsung zadbał ponadto, by smartfony Galaxy S23 i Galaxy XCover6 Pro w wersji taktycznej obsługiwały zewnętrzny moduł GPS w celu uzyskania dokładnych danych o lokalizacji z terenu oraz by mogły łączyć się z sygnałami z dronów i dalmierzami laserowymi, co może zwiększyć efektywność misji.

Po stronie komunikacji nowe modele z serii Tactical Edition mają specjalnie zaprojektowane sterowniki do obsługi taktycznych protokołów radiowych i urządzeń misyjnych, a także obsługują konwencjonalne funkcje komórkowe, w tym LTE, CBRS, Bluetooth i Wi-Fi. Na pokładzie znalazł się też tryb Stealth, który wyłącza LTE i e-911, który wycisza wszystkie transmisje RF – w tym GPS – z poziomu sprzętowego, umożliwiając operatorom bezpieczną komunikację całkowicie poza siecią. Oba smartfony obsługują Samsung DeX i podwójne łączenie VPN, przy czym ten ostatni umożliwia korzystanie z wielu VPN dla dodatkowego bezpieczeństwa. 

Jak już wcześniej wspomniałam, w edycji taktycznej Samsung kładzie też duży nacisk na cyberbezpieczeństwo. Dba o to Samsung Knox z szyfrowaniem na poziomie sprzętowym. Dostępna jest również funkcja Knox Dual Data at Rest (DualDAR), która chroni poufne dane, zapewniając dwie warstwy szyfrowania, nawet gdy smartfon jest wyłączony. Oba modele obsługują też bezserwerową aktywację licencji, ułatwiając elastyczne wdrażanie w różnych środowiskach operatorskich. Żeby tego było mało, południowokoreański gigant przygotował też dla nich oprogramowanie – One UI 5.1 z Androidem 13 – z zestawem Android Team Awareness Kit (ATAK) i zestawem do rozproszonej obserwacji Battlefield Assisted Trauma Distributed Observation Kit (BATDOK). ATAK zwiększa świadomość operatorów w czasie rzeczywistym poprzez mapowanie, przesyłanie wiadomości i geofencing, podczas gdy BATDOK gromadzi i rozpowszechnia w czasie rzeczywistym informacje o pacjentach.

Jeśli podobają wam się Galaxy XCover 6 Pro Tactical Edition i Galaxy S23 Tactical Edition to mam dla was złą wiadomość – oba modele sprzedawane będą jedynie wojsku, więc zwykli klienci mogą co najwyżej o nich pomarzyć. Z tego względu również nie mamy informacji o ich cenach.