Samsung i… kropka – kwantowa, czyli czy Ty też masz Nobla w domu?

Tegoroczna ceremonia przyznania nagród Nobla za nami. W dziedzinie chemii nagrodę otrzymali naukowcy, których odkrycie pozwoliło stworzyć m.in. ekrany telewizorów Samsunga, a dokładniej zaawansowane modele z kropką kwantową – od debiutujących w 2017 roku modeli QLED, po najbardziej zaawansowane telewizory QLED — Neo QLED oraz OLED.
Samsung i… kropka – kwantowa, czyli czy Ty też masz Nobla w domu?

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali trzej naukowcy, pracujący w USA Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University i oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii. Kropki kwantowe, czyli quantum dots, pełnią funkcję filtra, który pozwala zwiększyć intensywność kolorów przy zachowaniu dużego poziomu jasności. Są one kilkadziesiąt tysięcy razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa. Umieszczone pomiędzy filtrami barw a podświetleniem ekranu lub bezpośrednio na diodach sprawiają, że przechodzące przez nie światło o różnej długości fali generuje niezwykle bogatą, realistyczną paletę barw pełną przejść tonalnych.

Właśnie te badania pozwoliły stworzyć coś, z czego wiele osób korzysta na co dzień – lepiej oddające kolory i jaśniejsze ekrany telewizorów oraz komputerów. Sama nazwa „kropka kwantowa” mogła się wam obić o uszy już dawno, bo to właśnie Samsung wykorzystuje tę technologię w serii telewizorów QLED i to już od 2017 roku. Wprowadzając wtedy na rynek te modele, firma poczyniła znaczący krok w rozwoju technologii kropki kwantowej: poprawiona została jasność i stabilność światła, zakres odwzorowania barw został rozszerzony. Zastosowanie nowych metalicznych kropek kwantowych sprawiło, że telewizory z tej serii wyznaczyły standardy w zakresie jakości obrazu, kątów widzenia, natężenia koloru, jasności i kontrastu. Do dziś wizytówką serii Samsung QLED jest 100% Natężenie Kolorów, niezależnie od poziomu jasności obrazu.  Dla użytkowników odznacza to po prostu o wiele lepsze i głębsze kolory, którymi mogą cieszyć się podczas oglądania ulubionych treści.

Kolejną generację telewizorów z kropką kwantową gigant wprowadził na rynek w 2021 roku. Modele Neo QLED zyskały nowe, zminiaturyzowane źródło światła – zamiast zwykłych diod LED do podświetlenia, używają diod mini LED. Dzięki temu znacznie zwiększono precyzję podświetlenia ekranu, co wpłynęło na jakość szczegółów, doskonalsze sterowanie jasnością oraz jeszcze lepszy kontrast i prawdziwą, głęboką czerń. 

Jakby tego było mało, to w czerwcu 2022 roku do portfolio Samsunga dołączyła kategoria OLED-ów, w których także wykorzystano kropki kwantowe. Premiera tej zaawansowanej technologii umożliwiła osiągnięcie niespotykanych wcześniej w OLED-ach doskonałych rezultatów w obszarach wysokiej jasności, kontrastu czy pełnego odzwierciedlenia palety barw. Aktualnie oferta tych telewizorów cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem fanów doskonałego obrazu jest jeszcze bogatsza i obejmuje dwie serie: S95C i S90C o przekątnych 55”, 65” i 77”.