Samsung Knox: Nowy wymiar bezpieczeństwa firmy

Coraz częściej zabieramy pracę ze sobą w świat. Dzięki urządzeniom mobilnym możemy łączyć się z naszą firmą i biurem podczas podróży, pracować zdalnie, wyznaczać sobie samemu godziny łączności. Mobilność to jednak nie tylko coraz większa wygoda, to także zagrożenia.
Samsung Knox: Nowy wymiar bezpieczeństwa firmy

“Im więcej wolności tym więcej niebezpieczeństw” – brzmi to paradoksalnie? A jednak, taka właśnie zasada przyświecała twórcom systemu zabezpieczającego dane o nazwie Knox. 

Odpowiedzcie sobie sami szczerze na takie pytania: czy wysyłając ze smartfona służbową wiadomość w podróży zastanawiacie się nad tym czy jest odpowiednio zabezpieczona? Czy łącząc się z pracą przez wifi spodziewacie się, że razem z wami do sieci korporacyjnej może dostać się ktoś jeszcze? Spodziewam się, że nie, mało kto z nas traci czas na takie myśli, a jednak zagrożenia istnieją. 

Eksperci z Samsunga przygotowali specjalny system zabezpieczeń dla przedsiębiorców. Platforma Knox swoją nazwą nawiązuje do słynnego amerykańskiego fortu, gdzie przechowywane są federalne rezerwy złota. Zbieżność nie jest przypadkowa, platforma Samsunga dostała rekomendacje od szeregu instytucji krajów całego świata, w tym także Stanów Zjednoczonych. 

Knox działa zarówno na poziomie sprzętu (hardware) jak i oprogramowania (software). Wbudowywany jest w urządzenia marki Samsung w fazie ich produkcji. Korzystając z niego firmy mogą liczyć na ujednolicenie komunikacji wewnętrznej i znaczną poprawę logistyki. Koniec z problemem różnych, niedogadujących się ze sobą służbowych urządzeń. Knox pozwala na integrację całej komunikacji firmy i jednoczesne sprawne zarządzanie nią.

– Możemy na przykład załadować do systemu nasze wewnętrzne aplikacje i gdy rozdysponujemy sprzęt wśród pracowników każdy z pracowników ma taki sam zestaw aplikacji, taki sam wygląd telefonu – tłumaczy Davis Kohler z SBB, największego przewoźnika kolejowego Szwajcarii, gdzie sprawdzano Knox – Dzięki temu jest nam znacznie łatwiej pomóc z poziomu helpdesku każdemu pracownikowi firmy w razie kłopotów ze sprzętem.


System sprawdzono także w warunkach wymagających najwyższej precyzji. Austriacka firma Anton Paar od lat zajmuje się budowaniem skomplikowanego sprzętu laboratoryjnego. Jej narzędzia służą do mierzenia i badania cieczy u największych producentów paliw czy żywności. 

– Musieliśmy opracować strategię dla urządzeń mobilnych – opowiada Christian Prein, szef infrastruktury IT firmy – Zdecydowaliśmy, że Samsung wraz z Knox to najlepsze wyjście. Tylko ten system używa szyfrowania, które rozpoczyna się jeszcze przed startem systemu operacyjnego smartfona, więc nikt nie może włamać się do niego i wprowadzić czegoś co zagrozi danym naszej firmy. 

Oczywiście każdy użytkownik smartfona posiada swoje ukochane aplikacje i będzie chciał z nich korzystać, nierzadko także na służbowym smartfonie. Czy należy mu zatem tego zabronić? Jeśli urządzenie jest chronione przez Knox nie jest to konieczne. System zabezpieczeń tak naprawdę tworzy bezpieczną cyfrową enklawę wewnątrz służbowego telefonu chroniąc wszystkie przypisane do niego aplikacje firmowe. 


Mobilność jest jak otwarte okno, pozwala firmom zaczerpnąć powietrza, zobaczyć nowe możliwości i pomysły, rozszerzyć swoje zainteresowania. Z drugiej strony przez takie okno do środka może dostać się ktoś niepożądany. System Knox służy do tego, by zabezpieczyć pracę w środowiskach mobilnych na różnych urządzeniach w ramach jednej firmy i jednocześnie nie odcinać pracowników od wszystkich możliwości, które daje mobilność. Zamiast zasłaniać przysłowiowe okno zasłoną czy blokować kratą można je po prostu zabezpieczyć dyskretnym i pewnym obserwatorem, który jeszcze przed otwarciem na świat zadba o to by firma pozostała bezpieczna. 

Więcej:Samsung