Samsung chce mieć więcej składaków. Już nie tylko smartfony, ale również i tablety

Pod koniec lipca odbyła się jedna z ważniejszych premier w tym roku – debiut Galaxy Z Fold 5 i Galaxy Z Flip 5. Chociaż konkurencja na rynku składaków stale rośnie, to Samsung wciąż jest tutaj niekwestionowanym królem i najwyraźniej chce tę pozycję utrzymać, rozszerzając ofertę także na inne składane urządzenia.
Samsung Galaxy Z Fold 4

Samsung Galaxy Z Fold 4

Samsung potwierdza pracę nad składanym tabletem

Odkąd składane smartfony przestały być taką nowinką i trochę spowszedniały, zaczynamy powoli wyczekiwać na jakąś rewolucję w składanych urządzeniach. W końcu już od dawna możemy podglądać pomysły poszczególnych producentów, które składane są w różnych urzędach patentowych. Planów jest co prawda bardzo wiele, jednak to wcale nie przekłada się na większą różnorodność na rynku. Obecnie mamy bowiem tylko dwa typy składanych urządzeń i oba to smartfony. Okej, są jeszcze składane laptopy pokroju Zenbooka Fold od Asusa, ale jak na razie jest to raczej pomysł nietrafiony.

Dużo mówi się też o składanych tabletach, zwłaszcza w kontekście Apple’a. Plotki na ten temat powracają co jakiś czas i… to w zasadzie tyle. Gigant z Cupertino, jako jedyny spośród wielkich graczy, nadal nie wypuścił swojego składaka i nawet jeśli będzie nim iPad Fold, to nie stanie się to w przeciągu najbliższych kilku lat. Czyżby więc wizja (jakiegokolwiek) składanego tabletu była aż tak odległa? Wygląda na to, że wcale nie.

Okazuje się bowiem, że w czasie, gdy my byliśmy zajęci nowymi modelami Galaxy Z, przegapiliśmy bardzo interesującą informację. Serwis  The Verge odkrył bowiem, iż wywiadzie dla The Independent z 28 lipca, szef działu mobilnego Samsunga TM Roh właściwie potwierdził, że firma opracowuje składane tablety i laptopy.

Ludzie otwierają książkę, aby przeczytać i otwierają notatnik, aby coś napisać. Gdy nie są używane lub w ruchu, można je złożyć, co czyni je bardziej kompaktowymi i przenośnymi, a także chroni ważne informacje w środku. To po prostu naturalna część ludzkiego zachowania. To, co zostało zastosowane w smartfonie, rozprzestrzeni się również na tablety i laptopy. W tym celu firma Samsung inwestuje wiele zasobów – powiedział Roh.

W dalszej części rozmowy padły jeszcze słowa na temat przygotowywania „podstawowej technologii” dla składanych laptopów i tabletów, by kiedy będą gotowe „zapewnić konsumentom znaczące innowacje”. Samsung zdaje sobie bowiem sprawę, że składany tablet musi być cienki i lekki, by nie utracił swojej mobilności, a jednocześnie musi być również odpowiednio wytrzymały. Co prawda już wcześniej pojawiły się doniesienia, że taki tablet mógłby pojawić się jeszcze w tym roku, ale biorąc pod uwagę słowa dyrektora działu mobilnego, takie urządzenie jest dopiero w fazie rozwoju. Najważniejsze jednak, że prace nad nim trwają.

Przed gigantem wiele pracy, bo jak słusznie zauważył Roh, składany tablet musi być lekki, cienki i wytrzymały, a to naprawdę trudne zadanie. Będziemy więc z uwagą śledzić wszystkie informacje na ten temat, jednak jeśli szefostwo Samsunga już wypowiedziało się na ten temat oficjalnie, może być to znak, iż premiera składanego Galaxy Tab nie jest aż tak odległa.