Jak trwoga, to do boga. Uciekając przed tsunami, modlili się w tym sanktuarium tylko do jednego bóstwa

Odkrycia archeologiczne nie zawsze muszą sprowadzać się do poznawania kolejnych sekretów z życia dynastycznego starożytnych władców – naukowcy również poszukują dowodów chociażby na to, jak miejscowa ludność reagowała na szalejące żywioły. Niemieccy badacze natrafili na Półwyspie Peloponeskim na sanktuarium boga, do którego starożytni Grecy najpewniej „wznosili modły”, kiedy działa się tragedia.
Zdjęcie poglądowe / Grecja

Zdjęcie poglądowe / Grecja

Naukowcy z Niemiec podczas badań geoarcheologicznych zachodniego wybrzeża Półwyspu Peloponeskiego natrafili na ślady jakiegoś sanktuarium sprzed 2000 lat, które najpewniej było poświęcone bogowi mórz i trzęsień ziemi – Posejdonowi. Może to mieć związek z tym, że prawdopodobnie okolice Zatoki Kiparysyjskiej w odległej przeszłości były nawiedzane przez trzęsienia ziemi i tsunami. O odkryciu dowiadujemy się z informacji prasowej Uniwersytetu w Mainz.

Dotychczasowe badania naukowe wskazują, że w czasach prehistorycznych i historycznych tereny te nie były wolne od katastrof naturalnych. Kilkukrotne trzęsienia ziemi i tsunami zmieniały linie brzegową zatoki, nieco ją „prostując”. Powstałe mierzeje odcięły połączenie z kilkoma lagunami i mokradłami. Dzisiaj te obszary są osuszone i wykorzystywane rolniczo, ale w przeszłości tak nie musiało być.

Czytaj też: Pozbawione głów szkielety tuż za naszą granicą. Przerażające znalezisko dotyczy niemal 40 osób

Tsunami w starożytnej Grecji. W efekcie postawili na wzgórzu świątynię Posejdona

O samym tsunami w Zatoce Kiparysyjskiej wiadomo ze źródeł historycznych oraz z badań osadów brzegowych, tzw. tsunamitów. Do ostatnich poważniejszych zalewów brzegu dochodziło VI i XIV w. n.e. W związku z tym badacze sugerują, że nowo odkryte stanowisko na wzgórzach nieopodal wybrzeża, na terenie którego znajduje się starożytne sanktuarium, było poświęcone Posejdonowi – bogowi mórz i trzęsień ziemi.

Czytaj też: Sadzone czy na twardo? Natrafili na ogromne jaja strusi sprzed 4 tys. lat. Kto tutaj organizował biwak?

Obszar, gdzie dokonano odkrycia, był zamieszkany przez ludzi już w okresie mykeńskim ponad 1000 lat p.n.e. Wszystkie te fakty dotyczące epizodów tsunami, osadnictwa i budowy świątyni naukowcy będą chcieli połączyć w jedną spójną interpretację, czy faktycznie szalejące żywioły miały realny wpływ na tutejszą ludność i czy w lęku przed siłami natury ludzie wznosili świątynie poświęcone konkretnym bóstwom.