Sadzone czy na twardo? Natrafili na ogromne jaja strusi sprzed 4 tys. lat. Kto tutaj organizował biwak?

Tereny pustynne w Izraelu są doskonałym obszarem do poszukiwań pamiątek przeszłości. Suchy klimat i piaszczyste podłoże znakomicie konserwują przedmioty przez tysiące lat. Tak też było w przypadku kilku gigantycznych strusich jaj, które znaleziono na pustyni Negew. Znalezisko datuje się na 4 tys. lat. Kto tutaj urządzał sobie biwak i planował ugotować owe jaja strusi?
Sadzone czy na twardo? Natrafili na ogromne jaja strusi sprzed 4 tys. lat. Kto tutaj organizował biwak?

Izraelscy archeolodzy podczas wykopalisk archeologicznych na terenie wydm Nitzana na pustyni Negew natrafili na ślady starożytnego ogniska. Było to zapewne miejsce chwilowego postoju dla grupy nomadów przemierzających te tereny – donosi BBC, powołując się na informacje z facebookowego profilu Israel Antiquity Authority.

Stanowisko badawcze początkowo datowano na 4000-7500 lat, ale po głębszej analizie stwierdzono, że miejscowe ślady po biwaku dawnych nomadów są raczej młodsze niż starsze. Znaleziono tutaj m.in. kamienie ze śladami ognia, krzemienie, a nawet prymitywne fragmenty naczyń. Jednak nie to najbardziej przykuło uwagę naukowców.

Czytaj też: Epokowe odkrycie trafia na śmietnik historii. Data przybycia pierwszych ludzi do Ameryki jest zupełnie inna

Jaja strusi sprzed 4 tys. lat. Wiadomo, kto tutaj „biwakował”

Osiem strusich jaj zupełnie zaskoczyło badaczy. Oczywiście po tylu tysiącach lat pozostały one bez zawartości, w dodatku nieco rozgniecione i z pokruszoną skorupką. Suchy klimat oraz piaszczyste podłoże skutecznie jednak zakonserwowało jaja aż do dzisiaj.

Strusie żyły na wolności na tym terenie jeszcze w XIX wieku, a odkrycia ich jaj nie są zupełną nowością dla światka archeologicznego. Niemniej każde takie znalezisko jest nagłaśniane. Przyjmuje się, że jedno jajo strusia odpowiadało wadze i wartości odżywczej 25 jajom kurzym. Zatem jasnym było, że przyrządzenie dania z jednego jaja nakarmiłoby większą grupę ludzi, w tym przypadku nomadów.

Czytaj też: Pierwsza ceramika w Europie była produkowana tutaj. Zdumiewające, ile tysięcy lat liczy ta „technologia”

Co jest jeszcze ciekawe i na co zwracają uwagę badacze, to to, że nigdy jeszcze nie natrafiono na kości strusi w pobliżu miejsc bytowania człowieka. Może to oznaczać, że starożytni mieszkańcy Bliskiego Wschodu nie zabijali tych zwierząt, a jedynie zajadali się ich jajami.

Znalezisko obecnie trafiło do laboratorium w The Jay and Jeanie Schottenstein National Campus for the Archaeology of Israel. Być może badaczom uda się dowiedzieć coś więcej o kondycji starożytnych strusi, ich diecie i stanie zdrowia.

Więcej:Izraeljaja