W projekcie Seeds of Bravery ruszył nabór wniosków dla ukraińskich firm technologicznych

Europejska Rada Innowacji (EIC) przekazała 20 milionów euro na finansowanie projektu Seeds of Bravery dotyczącego odbudowy Ukrainy przez inwestycje w rozwój tamtejszych firm technologicznych. Nabór wniosków właśnie ruszył, a oprócz dofinansowania w kwocie do 60 tys. euro, każdy uczestnik programu może liczyć na szerokie wsparcie w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów, szkoleń oraz budowy bazy kontaktów. Uruchomiony pod koniec ubiegłego roku w Kijowie projekt Seeds of Bravery jest koordynowany przez polską organizację FundingBox Accelerator, która od ponad dekady wspiera europejskie startupy na unijnym rynku.
W projekcie Seeds of Bravery ruszył nabór wniosków dla ukraińskich firm technologicznych

Ze wspomnianej kwoty dofinansowania od EIC, aż 12 mln euro zostanie przekazanych w formie bezzwrotnych dotacji dla 200 ukraińskich startupów, które zakwalifikują się do programu Seeds of Bravery. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na wsparcie w pozyskiwaniu nowych inwestycji, promowanie ukraińskich projektów, szkolenie przedsiębiorców oraz ułatwienie im wejścia na rynki międzynarodowe. Nie zabraknie również integracji ukraińskiego ekosystemu innowacji z siecią europejską. Każdy z pięciu programów wchodzących w skład projektu jest nakierowany na kluczowe dla odbudowy Ukrainy czynniki ekonomiczne.

  1. Usługi biznesowe i innowacyjne (do 10 tys. euro): ulepszanie modeli biznesowych, planów i strategii rozwoju. Oprócz wsparcia finansowego beneficjenci będą mogli dołączyć do społeczności inwestorów i akceleratorów w Ukrainie i w UE, uzyskać dostęp do możliwości nawiązywania nowych kontaktów i mieć możliwość otrzymania bezpłatnych biletów na udział w międzynarodowych konferencjach technologicznych.
  1. Innowacyjna przedsiębiorczość (do 25 tys. euro): ciągłość biznesowa i zakładanie firm prowadzonych przez ukraińskich przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w kraju i za granicą. Beneficjenci uzyskają również dostęp do szerokiego wachlarza działań, w tym umożliwienia kontaktów z unijnymi i globalnymi społecznościami technologicznymi, sieciami inwestorów i akceleratorów, 2-tygodniowego internetowego programu Market Fast Track oraz specjalistycznego coachingu dla kobiet-przedsiębiorców.
  1. Inkubatory deep-tech (do 25 tys. euro): kategoria dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, działania takie jak testy użytkowników lub popytu, walidacja prototypów i inne kluczowe zadania związane z innowacjami przed wejściem w fazę Minimum Viable Product (MVP). Oprócz wsparcia finansowego, program daje możliwość nawiązania kontaktów z rozległą unijną i globalną społecznością technologiczną, udział w programie Market Fast Track, wejście do wyspecjalizowanego Akceleratora Deep Tech oraz dostęp do inwestorów i akceleratorów.
  1. Odbudowa Ukrainy (do 25 tys. euro): szybka odbudowa powojennej Ukrainy dzięki dotacjom na innowacyjne produkty i usługi. Program jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw technologicznych oraz scaleupów (firm znajdujących się w fazie aktywnej realizacji celów biznesowych takich jak przyciągnięcie nowych inwestycji i osiągnięcie zysków, dążących do gwałtownego wzrostu w dostępie do rynku, przychodach i zasobach ludzkich) o poziomie gotowości technologicznej (TRL) 7 lub wyższym. Dodatkowo umożliwia beneficjentom nawiązywanie kontaktów, oferuje udział w programie Market Fast Track, Digital and Deep Tech Booster (3-miesięczny program akceleracji i mentoringu), Funding Lab (bootcampy pisania wniosków i szkolenia w zakresie prezentacji projektów w celu zwiększenia dostępu do finansowania), Finance Booster (4-tygodniowy program gotowości inwestycyjnej) oraz dostęp do solidnej sieci inwestorów i akceleratorów.
  1. Skalowanie i akceleracja głębokich technologii (do 50 tys. euro): dofinansowanie na skalowanie prototypów i rozszerzenie zasięgu rynkowego dla firm o poziomie TRL 7 lub wyższym. Usługi pozafinansowe obejmują możliwość otrzymania biletów technologicznych do przestrzeni coworkingowych oraz konferencji i wydarzeń na całym świecie, dostęp do inwestorów i akceleratorów, Market and Legal Lab (usługi prawne dla startupów wchodzących na rynki UE lub globalne), Finance Booster, Funding Lab, możliwość nawiązywania kontaktów z globalnymi społecznościami technologicznymi oraz szereg specjalistycznych laboratoriów i programów (takich jak Digital i Deep Tech Booster oraz specjalistyczny coaching dla kobiet-przedsiębiorców).

Czytaj też: Ukraina idzie na rekord. W 2024 roku wyprodukuje niewyobrażalną liczbę dronów

Uruchamiając wszystkie pięć kluczowych programów, nasze konsorcjum zasiewa ziarno na przyszłość, w której rozwój nowoczesnych rozwiązań w Ukrainie doprowadzi do odbudowy jej gospodarki. Dzięki projektowi Seeds of Bravery oferujemy nie tylko wsparcie finansowe. Zapewniamy platformę dla innowacji, współpracy i wzrostu. Te kompleksowe programy wsparcia mają na celu uwolnienie pełnego potencjału ukraińskich przedsiębiorców, pomagając im radzić sobie z wyzwaniami i wykorzystywać możliwości w europejskim ekosystemie innowacji – mówi Anna Dymowska, COO FundingBox Accelerator oraz Koordynatorka Programu Seeds of Bravery.