Seniorzy też powinny regularnie korzystać z internetu. Powód jest oczywisty

Jeżeli wasi rodzice lub dziadkowie zapytają, jak dodać fotkę na Instagramie lub wysłać życzenia urodzinowe przez Facebooka, nie lekceważcie ich. Seniorzy powinni regularnie korzystać z internetu – to potencjalnie może uratować im życie.
Seniorzy powinni regularnie korzystać z urządzeń elektronicznych – to chroni ich mózg /Fot. Pixabay

Seniorzy powinni regularnie korzystać z urządzeń elektronicznych – to chroni ich mózg /Fot. Pixabay

W prawidłowo starzejącym się mózgu, “płynne” zdolności, takie jak rozwiązywanie łamigłówek, szybkość logicznego myślenia i manipulacja przestrzenna, osiągają apogeum w między 20. a 30. rokiem życia i stopniowo maleją aż do 60. roku życia. Wtedy wszystkie funkcje kognitywne, które opierają się na pamięci długoterminowej, zaczynają słabnąć. To powoduje u seniorów trudności z myśleniem i koncentracją, a w najgorszym wypadku powodują demencję.

Czytaj też: Papierosy, alkohol, zła dieta – o tym wiemy… Nie uwierzysz, co jeszcze wpływa na starzenie

Naukowcy z New York University wykazali, że starsi ludzie, którzy regularnie korzystają z internetu, są mniej narażeni na rozwój demencji. To odkrycie może zmieniać paradygmat dotyczący seniorów i potwierdza, że nowe technologie to nie tylko “zguba” dla młodych, ale także “ratunek” dla starszych. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Journal of the American Geriatrics Society.

Seniorzy a internet – związek jest uderzający

Uczonym w końcu udało się to udowodnić po ok. 8 latach monitorowania 18 154 dorosłych w wieku od 50 do 65 lat, którzy nie cierpieli na demencję, kiedy rozpoczęło się badanie. Byli oni częścią Health and Retirement Study, wielodyscyplinarnego zbioru danych z reprezentatywnej próby ludzi w USA, który jest zbierany przez National Institute on Aging i Social Security Administration.

Czytaj też: Zimna woda zabezpiecza przed demencją? Nowe badanie

Przed każdym z uczestników badania postawiono proste pytanie: “Czy regularnie korzysta z internetu do wysyłania i odbierania poczty elektronicznej lub do innych celów, takich jak dokonywanie zakupów, wyszukiwanie informacji czy rezerwacja podróży?”

Jak łatwo się domyślić, osoby, które korzystały z internetu na początku rozpoczęcia badania były o połowę mniej narażone na wystąpienie demencji od tych, które nie miały tego w zwyczaju. Uczeni przeanalizowali także, jak często seniorzy byli online – od 0 do 8+ godzin dziennie. Najbardziej optymalna “dawka” to 2-3 godziny dziennie.

Przed starością nie da się uciec, ale przed demencją można się chronić

Wciąż nie wiadomo dokładnie, co powoduje demencję, więc nowe badania nie wskazują dokładnego związku między korzystaniem z internetu a zdrowiem mózgu. Nie wiadomo dokładnie, jak jedno z drugim się łączy. Ale prof. Virginia W. Chang z NYU, główna autorka badania, ma kilka pomysłów:

Zaangażowanie w sieci może pomóc w rozwoju i utrzymaniu rezerwy poznawczej, co z kolei może zrekompensować starzenie się mózgu i zmniejszyć ryzyko demencji.

Warto zadać sobie także pytanie, co seniorzy dokładnie robili w sieci – czy jest jakiś rodzaj aktywności wirtualnej, który jest szczególnie przydatny. Nie udało się tego sprawdzić, choć nic straconego. Badania sugerują, że większość seniorów najczęściej korzysta z internetu do podstawowych zadań, takich jak wysyłanie e-mail, pisanie wiadomości lub bankowość online. Ale coraz więcej dojrzałych użytkowników pojawia się na TikToku lub wrzuca zdjęcia na Instagrama. Eksperci wskazują, że to właśnie nauka nowych, “nietypowych” umiejętności może chronić przed demencją.