Serial “NASA: kosmiczne innowacje” już wkrótce w National Geographic. Przenieś się do miejsc, w których zmienia się oblicze świata

Co i rusz słyszymy o jakichś niezwykłych wynalazkach i technologiach, które wydają się rodem z futurystycznych filmów, a jednak stają się rzeczywistością. Jeśli interesuje was nie tylko rezultat prac naukowców, ale też sam proces ich powstawania, serial “NASA: kosmiczne innowacje”, który lada chwila ukaże się na National Geographic, to coś dla was.
Serial “NASA: kosmiczne innowacje” już wkrótce w National Geographic. Przenieś się do miejsc, w których zmienia się oblicze świata

Za tymi murami powstają technologie, które zmienią oblicze ludzkości. Serial “NASA: kosmiczne innowacje” już wkrótce w National Geographic

Wiosną National Geographic zabierze nas do miejsc, w których śmiałe wizje żywcem wyjęte z filmów science fiction mają szanse stać się rzeczywistością. Seria “NASA: kosmiczne innowacje” pozwoli zajrzeć za kulisy najważniejszych kampusów NASA, będących centrum badań nad najbardziej przełomowymi technologiami, mającymi szansę zmienić świat. Wszyscy wiedzą, że NASA to najważniejsza agencja kosmiczna, ale jednocześnie jest to też fenomen popkulturowy. Bez trudu zauważymy na ulicy kogoś z bluzą czy przypinką z logo agencji, a także natkniemy się na wzmianki o NASA w wielu serialach czy filmach, nie tylko tych traktujących o nauce.

Czym jednak zajmuje się ta agencja kosmiczna? Tego będziemy mogli dowiedzieć się z serii, która już 11 kwietnia o godzinie 21:00 pojawi się na kanale National Geographic. Produkcja przybliży nam nieznane oblicze tej wspaniałej marki, pozwalając zrozumieć aktualnie rozwijane projekty oraz poznać ludzi, którzy za nimi stoją. Przeniesiemy się m.in. do Centrum Badawczego NASA w Dolinie Krzemowej, by obserwować, jak zespół tamtejszych naukowców udoskonala projekt kosmicznego drona – te małe obiekty latające mają zupełnie inne zastosowanie niż znane nam ziemskie odpowiedniki, bo ich przeznaczeniem jest asystowanie astronautom w codziennych czynnościach.

Serial pozwoli nam również zajrzeć do najstarszych ośrodków terenowych NASA, gdzie bada się komiczne innowacje, takie jak sposoby na magazynowanie energii. To produkcja, która odpowie nam na wiele pytań, takich jak: w jaki sposób odbywa się dostarczanie paliwa do statków kosmicznych w przestrzeni kosmicznej? Kim są ludzie, którzy zajmują się serwisowaniem satelitów NASA? Jak w międzyplanetarnych warunkach sprawdza się dobrze znany system kontroli GPS?

„NASA: kosmiczne innowacje” to sześcioodcinkowa seria, a pierwszy odcinek będziecie mogli zobaczyć już 11 kwietnia. Kolejne pojawiać się będą na kanale National Geographic co tydzień:

Odcinek 1. Poznać Księżyc (premiera 11 kwietnia o godz. 21:00)

Widzowie przeniosą się do Centrum Badawczego NASA w kalifornijskim Mountain View – miejsca, które znajduje się w samym sercu najbardziej kreatywnego hubu Stanów Zjednoczonych, w bliskiej odległości nowej siedziby Apple’a i kampusu Googleplex. Tunele aerodynamiczne, laboratoria w stanie zerowej grawitacji, najnowszy sprzęt. Czym jednak byłby ten fantastyczny kampus bez utalentowanych pracowników? Producenci programu pokażą kulisy pracy inżynierów i badaczy, którzy wykorzystują możliwości technologiczne NASA w celu opracowywania kluczowych innowacji dla historii świata. Właśnie w tym miejscu śmiałe marzenia rodem z filmów fantastyczno-naukowych mają szansę stać się rzeczywistością. Widzowie prześledzą, jak działają systemy autonomiczne takich Astrobee i Spheres, ale też zobaczą, na jakie trudności są narażone kosmiczne drony. Wszystko to ma zbliżyć nas do celu, jakim jest przyszła kolonizacja Księżyca.

Odcinek 2.: Polecieć w kosmos (premiera 18 kwietnia o godz. 21:00)

Ze słonecznej Kalifornii widzowie przeniosą się w pobliże Waszyngtonu, gdzie znajduje się Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda. To jeden z dziesięciu ośrodków NASA i główne laboratorium badawcze zlokalizowane w tej części Stanów Zjednoczonych. W sumie zatrudnionych jest tam 10 tys. wybitnych przedstawicieli nauki. Celem działalności placówki Goddarda jest poszerzanie naszej wiedzy o Ziemi, Układzie Słonecznym i Wszechświecie. W jaki sposób odbywa się dostarczanie paliwa do statków kosmicznych w przestrzeni kosmicznej? Kim są ludzie, którzy zajmują się serwisowaniem satelitów NASA? W jaki sposób agencja NASA prowadzi rozwój własnych robotów i systemów autonomicznych, takich jak Raven i Restore-L? Te fascynujące zagadnienia, ale i wiele innych, zostaną szczegółowo omówione przez producentów w 3. odcinku.

Odcinek 3.: Zrozumieć kosmos (premiera 25 kwietnia o godz. 21:00)

Centrum Badawcze im. Langleya to jeden z najstarszych ośrodków terenowych NASA, położony w Hampton w stanie Wirginia. Właśnie tutaj badano słynnego Apollo. Ośrodek ten został pierwotnie stworzony jako teren testowy, stanowiący idealne środowisko do przeprowadzania różnorodnych badań. Wyposażony w ponad 40 tuneli aerodynamicznych kampus zajmuje się między innymi badaniami nad trwałością osłon termicznych, które są nieodzowne dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas lotów. Podczas wizyty widzowie będą mieli okazję spotkać kilku wiodących inżynierów, którzy dokonują przeglądów technicznych przed planowanymi misjami. To oni sprawdzają, czy innowacyjne rozwiązania są gotowe na prawdziwe wyzwania, jakie niesie ze sobą podróż w przestrzeń kosmiczną.

Odcinek 4: Technologie dla przyszłości (premiera 2 maja o godz. 21:00)

Cleveland, stan Ohio. To właśnie tutaj znajduje się centrum badań, którego patronem jest John Glenn – pilot samolotu myśliwskiego, astronauta, polityk oraz przede wszystkim pierwszy Amerykanin orbitujący wokół Ziemi. Ośrodek, którego historia sięga 1942 roku, pierwotnie był laboratorium badawczym silników odrzutowych. Zasłużony kampus nadal dostarcza światu wielu innowacji. Znajdują się tam między innymi komory do przeprowadzania badań w warunkach zerowej grawitacji, a także prowadzone są badania nad szalenie aktualnym zagadnieniem, jakim jest magazynowanie energii w kosmosie. Widzowie dowiedzą się, jak zespół NASA pracuje nad zrównoważonymi technologiami stosowanymi poza naszą planetą. Kto wie, może ta technologia wkrótce przyniesie liczne korzyści dla ludzkości?

Odcinek 5.: Centrum lotów kosmicznych (premiera 9 maja o godz. 21:00)

W tym epizodzie kamery National Geographic zajrzą do Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie, legendarnej placówki, być może najbardziej zasłużonej dla historii podbojów kosmicznych. Od grudnia 1968 roku pełni ona rolę głównego ośrodka NASA, gdzie mieści się nie tylko centrum kontroli lotów, ale także fabryka stacji kosmicznej oraz zaplecze służące lądowaniu wahadłowców. Scenarzyści pokażą fascynującą współpracę między pracownikami kampusu Kennedy’ego i sąsiedniego Cape Canaveral Space Force Station Wymiana zasobów między miejscami pozwala na prowadzenie skomplikowanych misji, czyniąc z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie światową “stolicę” eksploracji kosmosu.

Odcinek 6.: Współpraca dla przyszłości (premiera 16 maja o godz. 21:00)

Choć NASA zajmuje się badaniem „nieziemskich” technologii, to jej działalność w wielu aspektach również pozostaje blisko „zwykłych” ludzi. Nieustanne odkrycia i innowacje nie miałyby szansy zaistnieć, gdyby nie pomoc podmiotów zewnętrznych. W finałowym epizodzie serii, widzowie będą mieli wyjątkową okazję przyjrzeć się współpracy NASA z firmami. Okazuje się, że ta potężna instytucja uruchomiła dwa przełomowe programy innowacji skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, które umożliwiają licencjonowanie i komercjalizację innowacji. Producenci przedstawią fascynującą historię współpracy NASA z mieszkańcami na obszarze całych Stanów Zjednoczonych.