Sieć 5G w Plusie. Czyli dlaczego najlepsze w Polsce 5G jest… najlepsze

Sieć 5G w Polsce to delikatny temat. Co do jednego musimy być jednak zgodni. Najlepszą sieć 5G w Polsce ma Plus i jest to sprawa bezdyskusyjna. Z czego to wynika?
Sieć 5G w Plusie. Czyli dlaczego najlepsze w Polsce 5G jest… najlepsze

Materiał wideo o sieci 5G w Plusie

Dla osób, które wolą treści mówiono-oglądane, zamiast czytanych, przygotowaliśmy materiał wideo o sieci 5G w Plusie. A po seansie, zapraszamy do lektury.

Sieć 5G w Polsce nie ma lekko. Operatorzy wzięli sprawy w swoje ręce

Sieć komórkowa piątej generacja to następca popularnego LTE. Czym się od niego różni? Przede wszystkim niższym opóźnieniem, większą szybkością przesyłania danych oraz wyższą pojemnością. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowych częstotliwości o niespotykanej dotąd szerokości. Częstotliwości to są takie drogi, po których poruszają się dane. Zasadza działania jest identyczna, jak w przypadku tradycyjnych dróg. Gdzie im droga jest szersza i lepszej jakości, tym może po niej poruszać się więcej aut z większą prędkością. W przypadku sieci LTE, aby uzyskać większe prędkości przesyłania, konieczne było łączenie ze sobą różnych pasm. Czyli puszczenie danych różnymi, równoległymi drogami.

W przypadku tzw. pasma C, czyli zakresu 3,4 – 3,8 GHz mówimy o paśmie mającym szerokość 80 lub 100 MHz. W sieci LTE używane w Polsce pasma mają szerokości 5-20 MHz i dla uzyskania wyższych prędkości są ze sobą łączone.

Na świecie sieć 5G rozwija się, a na rynek trafiają coraz nowsze smartfony z 5G, więc polscy operatorzy korzystając z własnych zasobów posiadanych pasm, dać klientom możliwość korzystania z sieci piątej generacji. Nie było to łatwe, bo wymagało to wydzielenia części pasma wykorzystywanego przez sieć LTE i przeniesienia części sieci LTE na część pasm coraz rzadziej używanej sieci 3G.


Trzech z czterech największych w Polsce operatorów uruchomiło sieć 5G na części pasma 2100 MHz, przeznaczając na to pasmo o szerokości 10-15 MHz oraz wykorzystując do tego dzielenie pasma. Co oznacza, że w zależności od potrzeby, przemieszcza się po nim sygnał sieci LTE lub 5G. Operator sieci Plus posiadał w swoich zasobach dodatkową, dużą część pasma o częstotliwości 2600 MHz i to właśnie ją przeznaczył na uruchomienie sieci 5G. Mowa o paśmie szerokości 50 MHz, które jest przeznaczone wyłącznie na działanie sieci piątej generacji. Mieć pasmo, a umieć je wykorzystać to dwie różne rzeczy, a Plus potrafił to zrobić i efekty tego widzimy już od ponad dwóch lat.

Sieć 5G w Plusie rozwija się od ponad dwóch lat i cały czas jest najlepsza

Plus jako pierwszy polski operator uruchomił komercyjną sieć 5G i zrobił to lepiej od konkurencji. Szersze pasmo daje nam możliwość korzystania z Internetu o znacznie wyższej prędkości, a jego szerokość pozwoliła operatorowi wpuścić do sieci 5G większą liczbę klientów. Plus nie musiał ograniczać dostępu do sieci piątej generacji tylko dla wybranych osób, np. płacących najwyższe abonamenty, tylko w krótkim czasie zaczął uruchamiać 5G we wszystkich swoich ofertach. Szersze pasmo daje Plusowi ten komfort, że nie musi się obawiać zapchania sieci. To widać, bo choć liczba użytkowników sieci 5G rośnie, jej prędkość wcale nie spada. Wręcz przeciwnie, rośnie! Plus jako pierwszy operator przekroczył prędkość pobierania na poziomie 1 Gb/s w Piotrkowie Trybunalskim w warunkach komercyjnych, dzięki agregacji 5G z LTE. Dzisiaj Plus oferuje dostęp do sieci 5G we wszystkich aktualnych abonamentach głosowych i internetowych oraz w wybranych pakietach na kartę.

W maju 2020 roku 5G w Plusie działało w 7 największych miastach Polski, obejmując zasięgiem ok. 900 tys. osób. Sytuacja ta  bardzo szybko zaczęła się zmieniać. W krótkim czasie sieć 5G Plusa pojawiała się w kolejnych zakątkach kraju, aż sam byłem bardzo zdziwiony tym, że przemieszczając się pomiędzy różnymi miejscowościami znaczek 5G nie znikał mi z ekranu telefonu. Dzisiaj zasięg obejmuje już ponad 19 mln mieszkańców Polski z 800 miejscowości, które obsługuje 3 000 stacji bazowych.

5G w Plusie to nie tylko szybkie przesyłanie danych, ale też niezawodność. Potwierdzają to choćby pomiary realizowane przez serwis RFBenchmark w największych miastach Polski. Z testów wynika, że Plus ma nie tylko najwyższą prędkość pobierania, ale też najlepsze pokrycie. Często w miejscach, gdzie konkurencja nie oferuje sieci 5G, to jest ona dostępna w Plusie. Do tego sprawdza się w wykorzystaniu praktycznym, czyli zwykłym przesyłaniu plików, oglądaniu filmów, ale też graniu w gry. Co również sam potwierdzam. Miałem okazję spędzić trochę czasu w grach sieciowych wykorzystując 5G Plusa i grało mi się równie komfortowo, jak wtedy, gdy korzystałem z  Internetu światłowodowego.

Udostępnić klientom 5G to jedno, ale do jej obsługi potrzebna jest jeszcze odpowiednia baza urządzeń. Tutaj Plus też ma się czym pochwalić. Operator ma obecnie w swojej ofercie ponad 80 smartfonów i routerów obsługujących sieć najnowszej generacji. Na samym początku niektórzy alarmowali, że smartfony obsługujące nową technologię będą kosztowały majątek. Nic z tych rzeczy. Wystarczy zerknąć do oferty Plusa, gdzie trafimy nie tylko na flagowce, ale również modele kosztujące poniżej 1 000 zł.

Jaki jest kolejny etap rozwoju sieci 5G?

Po udostępnieniu operatorom nowych pasm częstotliwości zobaczymy pełnię możliwości sieci 5G, czyli jeszcze większe prędkości pobierania danych, jeszcze niższe opóźnienie, ale w przyszłości również prowadzenie rozmów po sieci 5G. Co oznacza jeszcze krótsze zestawienie połączeń oraz dalszy wzrost jakości dźwięku.

Nowe częstotliwości pomogą też uruchomić samodzielne 5G. Obecnie w Polsce jest ona wspierana siecią LTE, która pomaga utrzymać połączenie z siecią. Samodzielna sieć 5G to również większa oszczędność prądu potrzebnego do działania stacji bazowych, ale też odciążenie sieci LTE. Plus już nad tym pracuje. Dzięki temu po rozdysponowaniu nowych pasm będzie w stanie szybciej wdrożyć nowe rozwiązania i nadal będzie mógł pozostać na fotelu lidera rynku.

Materiał powstał we współpracy z siecią Plus.

Lokowanie produktu
Więcej:5gplus