Miała sierp na szyi i kłódkę na palcu! W kujawsko-pomorskim odkryto grób kobiety, której powrotu się obawiano

W niewielkiej wsi Pień w gminie Dąbrowa Chełmińska (woj. kujawsko-pomorskie) podczas prac archeologicznych odkryto bardzo nietypowy pochówek z XVII wieku. Znaleziono szczątki kobiety, która miała założony sierp na szyi i kłódkę na palcu u stopy. Odkrycia dokonali badacze z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.
źródło: Wikimedia Commons, CC0 1.0

źródło: Wikimedia Commons, CC0 1.0

Prace wykopaliskowe na terenie odkrytego cmentarzyska prowadzili archeolodzy z UMK w Toruniu pod kierownictwem dr hab. Dariusza Polińskiego, prof. UMK. Brali w nich udział m.in. dr Alicji Drozd-Lipińskiej i dra Łukasza Czyżewskiego. Podczas prac natrafiono na szczątki kobiety z XVII wieku, której sposób pochówku był co najmniej wyjątkowy.

Czytaj też: Skąd pochodzimy? Polskie badaczki znalazły wspólny punkt łączący Europę z Azją

Otóż ciało kobiety było podczas pochowania było okryte jedwabnym materiałem przetykanym srebrną i złotą nicią. Głowa nieboszczki spoczywała na poduszce. Zapewne była ona osobą zamożną. Ponadto jej zęby zachowały się w doskonałym stanie, więc najpewniej była młoda.

Czytaj też: Polka szuka śladów historii sprzed 3 tys. lat! Tego wyjątkowego miejsca nie badał dotąd prawie nikt

Jednak co innego najbardziej przykuwa uwagę, gdy spojrzymy na zdjęcia z wykopalisk. Kobieta pod głową miała założony sierp, a na dużym palcu lewej stopy założoną kłódkę. Do tej pory naukowcy nie spotykali się z tymi dwoma elementami u jednego zmarłego. Budzi to wiele pytań, kim była kobieta i dlaczego tak ją pochowano.

Sierp na szyi i kłódka na palcu. Dlaczego tak pochowano kobietę?

Jak sugeruje Magdalena Zagrodzka z zespołu badaczy, takie elementy mogą świadczyć, że nie życzono sobie, aby kobieta mogła jeszcze kiedykolwiek „wrócić”. Zamknięta kłódka miała symbolizować zakończony definitywnie etap jej życia na tym świecie. W tym kontekście te praktyki można uznać za antywampiryczne.

Następnym krokiem archeologów będzie zbadanie, czy kobieta miała coś włożonego do ust podczas pochowania. Wykonana zostanie też najpewniej próba rekonstrukcji jej twarzy.

Czytaj też: Takie artefakty sprzed 6500 lat nie powinny się tu znajdować. Kim była bogata kobieta, do której one należały?

W prace wykopaliskowe zaangażowała się również sama gmina Dąbrowa Chełmińska. Władze postanowiły wyłączyć badany teren spod działalności rolniczej, a w przyszłości wykorzystać teren do popularyzacji historii, w tym dawnych praktyk funeralnych.

Więcej:gróbwampiry