Siku ze stoperem ręku. Chińska firma liczy czas pracownikom w WC

Firma technologiczna Kuaishou z siedzibą w Pekinie zyskała niechcianą sławę pracodawcy, który kontroluje czas spędzany przez pracowników w toaletach. Wszystko dość jawnie, bo nad kabinami wiszą zegary odliczające minuty i sekundy spędzone przez osobę w środku. Zgodnie z przewidywaniami, sieć społecznościowa Weibo zapełniła się krytycznymi komentarzami.
Siku ze stoperem ręku. Chińska firma liczy czas pracownikom w WC

Informacja o niecodziennej praktyce, jak to w świecie rządzącym się prawem pic or didn’t happen, wypłynęła wraz ze zdjęciami z wnętrza firmowej toalety. Widać na nich zawieszone pod sufitem wyświetlacze z sekundami naliczonymi już po wejściu kogoś do kabiny.

Użytkownicy Weibo pod zdjęciami z WC z siedziby Kuaishou poskarżyli się na ”odbieranie im podstawowych praw człowieka”. Choć nie pierwszy to pewnie raz gdy pracodawca w Chinach jakimś stopniu narusza dobro pracownika, to szefostwo Kuaishou zdecydowanie dotknęło tematu bardzo delikatnego, osobistego, ocierającego się wręcz o sferę tabu. 

Donoszące o sprawie media np. w Australii cytują kilka bardziej dosadnych wpisów. Obok ”teraz nawet wolność w…a się nam odbiera?” znalazło się ”masz s…ć tak samo szybko jak pracować” oraz już łagodniejsze ”brak wolności w toalecie to koszmar dla pracownika”. 

fot. K / Sina Weibo

Nie zabrakło komentarzy wspierających pomiar czasu w służbowym WC, być może od trolli dolewających oliwy do ognia, a być może od ludzi faktycznie oburzonych, że ich koledzy spędzają ”do 30 minut na jednym posiedzeniu”.

Jak donosi Beijing Daily, do znanych praktyk chińskich pracodawców walczących o zwiększenie wydajności zalicza się także manipulowanie dostępnością toalet dla pracowników. – Spotyka się to jednak ze sprzeciwem większości – zauważa lokalny serwis

Kuaishou broni się, że to wszystko nie tak, że chcieli dobrze. Według tłumaczeń przedstawiciela firmy cytowanych w chińskich mediach, pomiar czasu ma służyć innym pracownikom czekającym w kolejce do kabiny w WC. 

fot. K / Sina Weibo

W założeniu, korzystający z kibelka mając nad głową zegar ma czuć się zobligowany, by nie przedłużać swojego pobytu ponad to, co konieczne. A w tym konkretnym budynku firmy ponoć nie da się też zbudować dodatkowych toalet. Więc wybrano półśrodek.

 

Więcej:Chinytoaleta