Skrót FKK ma mocną pozycję w niemieckiej kulturze. Kąpiel FKK oznacza kąpiel nago, uprawianie FKK to praktykowanie nagości jako stylu życia w ramach różnych organizacji i samo wyznawanie jej zasad. FKK, czyli Freikörperkultur, oznacza kulturę wolnego ciała, utożsamianą z naturyzmem. Od ponad 100 lat należy do praktyki wielu Niemców na plażach, kempingach, w parkach miejskich i halach sportowych. Grupy nagich starszych panów, golasy grające w tenisa, nastolatki na rowerach czy rubensowskie damy bez odzieży nie wzbudzają sensacji.

Kulturoznawcy przyznają nagim z wyboru członkom społeczeństwa, że stworzyli filozofię i ważny ruch społeczny, a nawet cierpieli za prawo do publicznej nagości. Uwolnienie ciał z warstw długiej odzieży, gimnastyka, dbałość o higienę, nowe sposoby leczeniai diety, zmiany w sposobie mieszkania – to reformy rozpoczęte pod koniec XIX w. w zuniformizowanym Cesarstwie Niemieckim. Znudzone mieszczuchy zaczęły korzystać z naturalnego lecznictwa uzdrowiskowego. Jeden z twórców wodolecznictwa – kąpieli na przemian w zimnej i ciepłej wodzie – duchowny Sebastian Kneipp leczył w ten sposób różne choroby, w tym „cywilizację”. Jest klasykiem balneologii. Leczenie naturalne stosowali i inni, jak np. lekarz Bismarcka Ernst Schweninger, zalecając kanclerzowi pobyty w ulubionym kurorcie niemieckich królów Bad Ems.

Kontestujący konserwatywny porządek monarchii, ciasnotę miast i gwałtowny rozwój przemysłu reformatorzy życia działali na różnych polach. Powstawały grupy wegetarian, ruchy abstynenckie, ochrony zwierząt i młodzieżowe. Szerzyły się ruchy nordyckie, neopogańskie i neogermańskie. Ogólnospołecznej higieny aż do grup czystości rasowej i fascynacji eugeniką. Przyjęły się wtedy: kult ciała i tężyzny fizycznej, samopoznawanie i samoakceptacja cielesności oraz płci. Nagość wyznawców reformy życia oznaczała nieubieranie się, a nie – rozbieranie i seksualne skandale, co nagim reformatorom próbowano zarzucać.

W 1898 r. w Essen powstała pierwsza organizacja FKK. Dwa lata później w Berlinie otwarto pierwszą szwedzką łaźnię. Drugą organizacją „nagiej kultury”, liczącą 50 członków głównie z płd. Niemiec, było „Stowarzyszenie dla higienicznej, etycznej i estetycznej kultury”. Założył ją w 1908 r. Richard Ungewitter, pomocnik ogrodnika, potem zdolny handlowiec. Szerzył wiedzę o korzyściach płynących z naturyzmu w książkach, m.in. „Nagość”, „Nagi”. Przez wiele lat bronił w sądach swoich tekstów przed oskarżeniami o „nieprzydatność”. Dla 800 członków „Loży powstającego życia” organizował wielokilometrowe nagie wędrówki i kąpiele.