Silny lek przeciwbólowy na ból zęba – jak uzyskać e-receptę?

Ból zęba to powszechnie występująca dolegliwość, najczęściej wywołana próchnicą, urazem lub nadwrażliwością zębiny. Nie należy jej lekceważyć – zwłaszcza, gdy ból się nasila i w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie. Kiedy leki bez recepty nie przynoszą oczekiwanej ulgi, konieczne może okazać się zastosowanie silniejszego środka. 
Silny lek przeciwbólowy na ból zęba – jak uzyskać e-receptę?

Z pomocą przychodzi serwis Receptomat.pl – jak za jego pośrednictwem, bez wychodzenia z domu, uzyskać e-receptę na silny lek przeciwbólowy? O tym poniżej. Poznaj również możliwe przyczyny bólu zęba i objawy, jakie mogą mu towarzyszyć. 

Jaki lek przeciwbólowy na ból zęba wybrać?

Podstawowym sposobem walki z bólem zębów są leki przeciwbólowe. Słaby ból łagodzić można lekiem z paracetamolem, wykazującym działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najczęściej w walce z bólem zęba wykorzystywane są jednak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen, deksketoprofen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen i nimesulid. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy, uczestniczącego w syntezie prostaglandyn – przekaźników, które pobudzają receptory bólowe. Dzięki temu leki z tej grupy zmniejszają odczucia bólowe.

Należy przy tym podkreślić, że leki przeciwbólowe bez recepty działają wyłącznie na ból o niewielkim i średnim natężeniu. Oprócz najpopularniejszych leków na ból zęba w postaci tabletek, w aptekach dostępne są również antyseptyczne płukanki oraz maści i żele o miejscowym działaniu znieczulającym. 

Kiedy konieczna e-recepta na silny przeciwbólowy i jak ją otrzymać?

Leki przeciwbólowe bez recepty mogą okazać się niewystarczające w przypadku bólu o dużym natężeniu. Przy mocnym bólu zęba niezbędne będzie zastosowanie silnego leku przeciwbólowego, wydawanego wyłącznie na receptę. To oznacza, że do jego uzyskania w aptece konieczne jest okazanie ważnej recepty lekarskiej. Wtedy z pomocą przychodzi serwis Receptomat.pl – za jego pośrednictwem, bez wychodzenia z domu, możesz uzyskać e-receptę na silny lek przeciwbólowy. W tym celu wypełnij formularz na stronie, podając w nim objawy i choroby przewlekłe – na podstawie wygodnej e-konsultacji lekarz zadecyduje o wystawieniu e-recepty na telefon. Cały proces trwa zaledwie do 5 minut.

Leki na receptę to produkty medyczne o wysokiej zawartości substancji czynnych (wspomnianych wcześniej NLPZ). Ich nieprawidłowe stosowanie może wywoływać działania niepożądane, a nawet zagrażać zdrowiu i życiu. Z tego powodu silne leki przeciwbólowe na ból zęba powinny być zażywane wyłącznie po konsultacji z lekarzem i dawkowane zgodnie z jego zaleceniami.

Dlaczego ząb boli? Przyczyny dolegliwości

Ból zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jego źródłem są zmiany próchnicze oraz głębokie uszkodzenie tkanek i miazgi zębów, które mogą wymagać leczenia kanałowego, a nawet usunięcia zęba. Ból zęba o dużym natężeniu pojawia się też w stanach zapalnych w przebiegu ropnia okołowierzchołkowego. Dotkliwy ból zęba obserwowany jest po przebytym urazie zęba lub po leczeniu stomatologicznym, zwłaszcza leczeniu kanałowym i ekstrakcji zęba. Dolegliwości bólowe mogą występować również przy nadwrażliwości zębów na ciepłe i zimne napoje

Ból zęba – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Przy dolegliwościach bólowych zęba pojawić może się również charakterystyczne pulsowanie w okolicy zęba. Typowym objawem jest też dyskomfort w trakcie gryzienia lub żucia pokarmów oraz nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury. Przy silnym bólu obserwowane jest krwawienie z dziąseł, a także obrzęk – policzka lub dziąseł w pobliżu bolącego zęba. U niektórych osób występuje nieprzyjemny smak lub zapach w ustach. Dodatkowo uporczywy ból zęba może promieniować do głowy, ucha i szyi. Towarzyszyć mu może też gorączka. 

Jak złagodzić ból zęba domowymi sposobami?

Ból zęba łagodzić można za pomocą domowych sposobów. Jedną z metod jest płukanie jamy ustnej słoną wodą, która działa jak naturalny środek dezynfekujący. Ulgę od uporczywego bólu zęba przynieść mogą również zimne okłady, zmniejszające obrzęk i stan zapalny. 

Należy pamiętać, że wymienione sposoby na bolącego zęba działają jedynie objawowo, nie usuwają natomiast przyczyny dolegliwości. Z tego powodu silny ból zęba warto skonsultować ze stomatologiem. 

Artykuł sponsorowany z lokowaniem: Receptomat

Lokowanie produktu: Receptomat