W tym roku prima aprilis wypada w Niedzielę Wielkanocną. Taka sytuacja nie zdarzyła się od 1956 r., a następny raz będzie miała miejsce za 11 lat. Oczywiście to zbieg okoliczności, ale sam w sobie - zabawny. No bo jak żartować sobie w dniu, w którym chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa? Jakie dowcipy godzi się wówczas opowiadać?

Ta sytuacja zainspirowała mnie do zastanowienia się nad rolą humoru we współczesnym świecie. Żarty pełnią różne role: od rozładowywania złych emocji, przez spajanie społeczności (niektóre dowcipy są bardzo hermetyczne) po łączenie ludzi w pary (poczucie humoru u partnera jest cenione i przez kobiety, i przez mężczyzn). I choć dowcipy same w sobie odwołują się do bardzo podstawowych mechanizmów psychologicznych, także one ulegają zmianom, np. pod wpływem nowych technologii.

Skąd bierze się poczucie humoru? Jak można je badać? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM - dr Natalia Banasik-Jemielniak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przy okazji polecam archiwalne audycje o filozofii, filmach w psychologii, dogadywaniu się z dziećmi i młodym mózgu.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 31 marca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!