Skąd się bierze trądzik? Naukowcy trafili na cenną wskazówkę

Nowe odkrycia dermatologów z Niemiec wskazują na potencjalną przyczynę trądziku. Okazuje się, że aż 94% osób cierpiących na tę przypadłość, miało we krwi za niski poziom kwasu tłuszczowego omega-3.
Skąd się bierze trądzik? Naukowcy trafili na cenną wskazówkę

Wyniki badań, opublikowane podczas sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV), mogą przyczynić się do opracowania nowych opcji terapeutycznych. To niezwykle ważne, bo szacunki wskazują, że na trądzik cierpią prawie 23 miliony ludzi w samej Europie.

Zespół uczonych z Kliniki Dermatologii i Alergii w Monachium przebadał 100 pacjentów ze zdiagnozowanym trądzikiem. Na podstawie pomiarów związków chemicznych we krwi, niemieccy naukowcy stwierdzili, że 94% pacejntów miało zbyt niski poziom kwasów omega-3. Konieczne było spytanie badanych o nawyki żywieniowe.

Dr Anne Gϋrtler z Wydziału Dermatologii i Alergii Uniwersytetu Ludwiga-Maximiliana w Monachium powiedziała:

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu, powstawaniu i przebiegu wielu chorób, w tym schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik pospolity. W ramach nowoczesnego podejścia do leczenia klinicyści powinni dostarczać pacjentom informacji na temat tego, w jaki sposób ich wybór diety może wpłynąć na diagnozę dermatologiczną i potencjalnie może poprawić wyniki terapii. 

Dieta a trądzik

Trądzik pospolity przez długi czas zrzucano na niewłaściwą dietę (głównie “zachodnią”) ze względu na jej bezpośredni wpływ na poziom IGF-1. Profilaktyka i terapia towarzysząca środkom żywieniowym nie zostały do tej pory zbadane – w tym względzie najbardziej obiecujące wydają się kwasy tłuszczowe omega-3 ze względu na ich działanie przeciwzapalne.

Zgodnie z obowiązującym stanem wiedzy, kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w roślinach strączkowych, algach, orzechach, nasionach czy rybach, zmniejszają stan zapalny poprzez stymulowanie wytwarzania przeciwzapalnych prostaglandyn E1 i E3, leukotrienów B5 i obniżanie poziomu IGF-1, najważniejszego hormonu, przyczyniającego się do rozwoju trądziku.

Badania niemieckich dermatologów potwierdziły, że pacjenci z poziomem omega-3 niższym niż 8% mieli wyższy poziom IGF-1 w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej. Gdy poziom kwasów omega-3 spadł poniżej 4%, stężenie IGF-1 jeszcze bardziej wzrosło. 

Dr Anne Gϋrtler wyjaśniła:

Jako dermatolodzy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo widoczne schorzenie, jakim jest trądzik, może wpływać na jakość życia pacjentów. Chociaż ta droga wymaga dalszych badań, może dać nadzieję osobom poszukującym sposobu na poradzenie sobie z chorobą.

Badania EADV wykazały, że aż 5,4% dorosłych przebadanych w 27 krajach europejskich kiedyś cierpiało na trądzik w jakiejkowleik postaci. Naukowcy szacują, że na świecie problem ten może dotykać blisko 23 milionów osób, głównie kobiet.