Historię człowieka w Ameryce trzeba pisać na nowo! Skamieniałości tych gigantów odsłoniły nieznane

Uważa się, że pierwsi przedstawiciele Homo sapiens w Ameryce należeli do tzw. kultury Clovis, która przed 16 tysiącami lat zamieszkiwała stepowe tereny południowych USA i Meksyku. Skamieniałości mamuta znalezione w Nowym Meksyku rzucają zupełnie nowe światło na historię człowieka – kości pradawnych gigantów były pocięte na kształt prymitywnych narzędzi oraz posiadały ślady ognia. Znalezisko wydatowano na około 37 tys. lat. Czyżby człowiek zamieszkiwał Amerykę 20 tys. lat wcześniej niż dotychczas sądziła nauka?
mamut

źródło: Mauricio Anton, CCA 2.5

Na łamach Frontiers in Ecology and Evolution pojawiły się wyniki badań archeologów z Teksańskiego Uniwersytetu w Austin, które sugerują, że pierwotny człowiek w Ameryce pojawił się dużo wcześniej niż sądzono. Przesłanki o tym znaleziono w Nowym Meksyku.

Naukowcy odkryli skamieniałości kości mamutów, które posiadały ślady cięcia oraz były częściowo zwęglone prawdopodobnie od używanego ognia. Dzięki metodzie datowania izotopów węgla z pobranej próbki kolagenu z mamucich kości okazało się, że znalezisko ma aż 37 tys. lat (według dokładnych szacunków od 36,25 do 38,9 tys. lat).

Czytaj też: Mamut sprzed 30 tysięcy lat znaleziony w idealnym stanie. Zachowała się nawet jego skóra

Skamieniałości mamuta odkryły nieznany fragment historii człowieka

Kości odnaleziono na zboczach wzgórza w Nowym Meksyku w 2013 roku. Uważano, że szkielet mamuta został celowo pociosany, ale naukowcy na świecie nadal mają wątpliwości, aby tak bezapelacyjnie uważać.

Odkrycie doprowadziło do gorącej dyskusji w środowisku naukowym – zdaniem większości badaczy praindianie Clovis byli pierwszą potwierdzoną kulturą człowieka w obu Amerykach. Żyli oni od 16 do 10 tys. lat temu, pozostawili po sobie sporo kamiennych narzędzi. A pozostałe odkrycia datowane na starsze nadal pozostają owiane tajemnicą i niepewnością, co do ich prawdziwości. Tak samo się sądzi o omawianych mamucich kościach.

Jednakże naukowcy z Austin podają w swoich badaniach jeszcze jeden argument, że przed 37 tys. lat już mogły funkcjonować pierwotne kultury gatunku ludzkiego na tym terenie. Wykonali oni analizę chemiczną osadów skalnych, w których znaleziono kości. Okazało się, że ślady ognia na pewno pochodziły z długotrwałego palenia, a więc ktoś rozpalał wówczas ognisko i coś na nim smażył. Analiza chemiczna wykazała obecność spalonych kości i szczątków małych zwierząt – głównie ryb, ale też ptaków, gryzoni i jaszczurek. Naukowcy podają wprost, że tego mógł dokonać tylko pierwotny człowiek.

Czytaj też: Gdzie odkryto pierwsze dowody, że ludzie polowali na mamuty?

Badacze wysnuwają zatem teorię o istnieniu dwóch kultur, od których pochodzi populacja pierwotnych mieszkańców Ameryki. Poza kulturą Clovis musiała istnieć także druga, dużo starsza – nazwana roboczo kulturą pra-Clovis.