Analizując około 70 tysięcy takich prób, członkowie zespołu badawczego uznali, że względem 2012 roku doszło do wyraźnego wzrostu rozstrzału między deklarowanymi wynikami, a realną sytuacją. Mówiąc krótko: producenci fotowoltaiki coraz częściej zawyżają jej rzekomą sprawność konwersji energii, oszukując w ten sposób klientów.
Czytaj też: Nowy stop deklasuje nawet stal. Jego odporność na wysokie temperatury zwala z nóg
Przedstawiciele Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme wzięli pod lupę ponad 70 000 pomiarów mocy wyjściowej modułów fotowoltaicznych. Testy te były prowadzone od 2012 roku przez pracowników tamtejszego CalLab PV Modules. Wyraźnie negatywny trend nasilił się w okolicach 2017 roku, kiedy to rozbieżność między sugerowanymi wynikami z zakresu wydajności, a faktyczną sprawnością konwersji energii, zaczęła niepokojąco rosnąć.
Co ciekawe, jeszcze w 2016 roku przeciętny model urządzenia fotowoltaicznego był… wydajniejszy niż zapewniał producent. Oznaczało to, że w praktyce takie panele sprawdzały się nawet lepiej niż można było przypuszczać. Z biegiem lat sytuacja zaczęła się odwracać, a w okresie 2020-2023 była szczególnie zatrważająca. W tych latach projektanci modułów fotowoltaicznych całkowicie poszli po bandzie i zawyżali wydajność średnio o 1,3 procent.
Wyniki analiz przeprowadzonych przez przedstawicieli Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme jasno pokazują, że producenci fotowoltaiki w ostatnich latach zawyżali jej wydajność
Nie da się ukryć, iż tego typu praktyki są skandaliczne. I choć w 2024 roku ten negatywny trend nieco się osłabił, to nie da się nie zauważyć, że w ogólnym rozrachunku obecna sytuacja jest zdecydowanie mniej korzystna dla konsumentów niż jeszcze dekadę temu. Dla porównania, w 2016 roku przeciętny panel słoneczny zapewniał sprawność konwersji energii o 0,6 procent wyższą od deklarowanej.
Czytaj też: Czy domowe magazyny energii stanowią realne zagrożenie pożarowe?
W 2023 roku było to już 1,3 procent – niestety, na minusie. Dane za ubiegły rok wskazują natomiast na minimalną poprawę, ponieważ zawyżanie wydajności fotowoltaiki przez producentów opiewało średnio na 1,2 procent. Jak wyjaśniają autorzy nowych analiz w czasie swoich działań brali pod uwagę wyłącznie tych producentów modułów, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce w danym roku. Łącznie ekspertyzy objęły 15 producentów.