Skanowanie 3D, czyli kopia zapasowa rzeczywistości [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o trójwymiarowym skanowaniu.

W ostatnim czasie wiele budynków zostało zburzonych lub niebawem będzie. Przykładem może być warszawski Sezam przy ul. Świętokrzyskiej lub Smyk przy ul. Kruczej. Owszem, pozostaną po nich zdjęcia, ale są dokładniejsze metody utrwalania obiektów trójwymiarowych. To skanowanie 3D, stosowane już przez historyków, naukowców i architektów. 

Jednak możliwości zastosowania tej technologii jest więcej. Skanery 3D mogą się przydać w inżynierii, budownictwie, geodezji, archeologii, górnictwie, a nawet podczas dokumentowania miejsc katastrof. Być może już niedługo będziemy mogli robić trójwymiarowe skany w domu, np. żeby skopiować do pamięci komputera dokładny kształt ulubionego kubka, mebla czy dziecięcej zabawki. Czy tak się stanie? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Paweł Kacperek z magazynu “Connected Life” i Kajetan Terlecki z firmy Geopryzmat.

Przy okazji przypominam archiwalne audycje o druku 3D (z 2013 i 2014 r.), wirtualnej rzeczywistości, cyfrowych mapach, cyfrowej “archeologii” i e-plakatach.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 23 stycznia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!