XVII-wieczny skarb znaleziony w folwarku słynnej dynastii. Co wchodzi w jego skład?

Owocne w skutkach okazały się prace budowlane prowadzone na terenie gospodarstwa wchodzącego w skład folwarku, którym zarządzali Wettynowie. Robotnicy natknęli się tam na imponujących rozmiarów znalezisko.
XVII-wieczny skarb znaleziony w folwarku słynnej dynastii. Co wchodzi w jego skład?

Mówimy bowiem o kolekcji monet pochodzących z XVII wieku. Zanim jednak przejdziemy do omówienia tego, co zostało wydobyte spod ziemi, warto byłoby zająć się przytoczeniem kilku informacji na temat samej dynastii. Jej przedstawiciele wywodzili się z dzisiejszej Saksonii-Anhaltu oraz sprawowali władzę w Miśni, Saksonii oraz księstwach Turyngii. 

Czytaj też: Prehistoryczna czaszka pokazuje coś niesamowitego o dawnej medycynie. Naukowcy zidentyfikowali zmiany

Od 2018 roku pieczę nad folwarkiem sprawują ludzie związani z organizacją Altstadt Wettin, której celem jest zabezpieczenie tamtejszych obiektów i ochrona dziedzictwa kulturowego całego miasta. Odkrycie nastąpiło dość przypadkowo, ponieważ nie było poprzedzone wykopaliskami, lecz pracami budowlanymi, których wykonawcy zauważyli znajdujący się pod ziemią skarb.

Samo gospodarstwo pamięta czasy XVI i XVII wieku, a najstarsze poświęcone mu informacje sięgają końca wojny trzydziestoletniej. Ta była toczona od 1618 do 1648 roku. Po jednej stronie barykady stanęły wtedy protestanckie państwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego, wspierane między innymi przez Szwecję, Danię czy Francję. Z drugiej byli natomiast przedstawiciele katolickiej dynastii Habsburgów.

Skarb znaleziony na terenie folwarku Wettynów został wydobyty przez robotników budowlanych. Składa się z niemal trzystu srebrnych monet

Wiadomo, iż od 1681 roku tamtejszy budynek został przekształcony w aptekę miejską. Gdy współcześnie robotnicy prowadzili prace w obrębie bramy prowadzącej na centralny dziedziniec, ich oczom ukazały się XVII-wieczne monety. Kiedy na miejscu pojawili się archeolodzy, potwierdzili wydobycie aż 285 wybitych ze srebra kosztowności. 

Czytaj też: Poszła na spacer, wróciła z fortuną. Archeolodzy: to jedno z największych odkryć ostatnich lat

Zdaniem naukowców do ukrycia skarbu doszło pod koniec lat 50. XVII wieku. Ponad połowę monet stanowią srebrne talary, podczas gdy za pozostałą część odpowiadają fragmenty talarów i grosze. Co ciekawe, pochodzenie tych artefaktów jest bardzo zróżnicowane, ponieważ archeolodzy łączą je z mennicami położonymi na terenach dzisiejszej Holandii, Austrii czy Hiszpanii.