Bagna zawierały liczące tysiące lat skarby. Dawne bogactwa pochodzą z kilku różnych epok

Podmokłe tereny położone niedaleko bagien nie stanowią wymarzonego miejsca do prowadzenia poszukiwań skarbów, ale jednocześnie mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Przekonał się o tym poszukiwacz Ian Porter.
Bagna zawierały liczące tysiące lat skarby. Dawne bogactwa pochodzą z kilku różnych epok

To właśnie na jego konto możemy przypisać wielkie znalezisko, którego dokonał w marcu 2020 roku. Początek feralnej pandemii mógł więc być dla niego zaskakująco szczęśliwy, gdyż mężczyzna natknął się na artefakty pochodzące z epoki żelaza oraz czasów rzymskich na terenie Anglesey. 

Czytaj też: To tam urzędował biblijny Goliat. Archeolodzy poznali rytuały uprawiane przez lokalnych mieszkańców

Walijska wyspa stanowiła cel wyprawy Portera wyposażonego w wykrywacz metalu. Na imponującej liście znalezisk wymienia się między innymi wyposażenie rydwanów z epoki żelaza i sztabkę miedzi pochodzącej z czasów rzymskich. Na tej podstawie naukowcy będą mogli wyciągnąć istotne wnioski na temat zmian zachodzących na tych terenach z biegiem lat. 

Skarby znalezione w pobliżu bagien na wyspie Anglesey pochodzą z epoki żelaza oraz okresu rzymskiego

Oczywiście wydobytych z bagien artefaktów było więcej. Chodzi o ołowiany garnek, zdobioną broszkę czy cztery monety. Wszystkie te przedmioty są związane z obecnością Rzymian na Wyspach. Wspomniana sztabka, ważąca ponad 20 kilogramów, najprawdopodobniej pochodziła z okolicznej kopalni miedzi. Jeśli zaś chodzi o elementy wyposażenia rydwanów, to ich datowanie wskazuje na okres od 50 do 120 roku, co pokrywa się z najazdem Rzymian na Anglesey. 

Wyraźnie młodsze są natomiast monety. Ta najbliższa współczesności pochodzi z okolic 364-378 roku. Jako całość, znalezione skarby stanowią źródło cennych informacji na temat obecności przedstawicieli różnych kultur na walijskiej wyspie. Szczegółowe analizy powinny wykazać, jak wyglądały ówczesne rytuały i praktyki religijne oraz jak mieszały się różne kultury na przestrzeni wieków. 

Czytaj też: Przełomowe informacje na temat pochodzenia Słowian. Ich źródłem są prehistoryczne kości

Rzymska dominacja na tych terenach nie trwała wyjątkowo długo. I choć Rzymianie podejmowali próby umocnienia swojej pozycji, między innymi poprzez budowę wałów Hadriana i Antonina, to targane wewnętrznymi konfliktami cesarstwo oraz rosnąca presja z zewnątrz doprowadziły do wycofania legionistów na południe. Dalsze losy Cesarstwa Rzymskiego są natomiast dobrze wszystkim znane.