Rewolucyjny enzym z Kirishimy może zmienić przyszłość ludzkości. Pozwala na redukcję problematycznego związku aż o 90 procent

Dwutlenek węgla nie powstaje wyłącznie przy udziale człowieka, ale możemy zostać obarczeni winą za ogromne ilości tego gazu trafiające do atmosfery. Inżynierowie dążą więc do sytuacji, w której mogliby ograniczyć ilość opisywanego związku w atmosferze.
Rewolucyjny enzym z Kirishimy może zmienić przyszłość ludzkości. Pozwala na redukcję problematycznego związku aż o 90 procent

Możliwość redukcji wypada naprawdę imponująco, gdyż mówi się o zmniejszeniu dostępnych ilości CO2 nawet o 90 procent. Taka redukcja dwutlenku węgla w atmosferze dawałaby realną nadzieję na osłabienie zmian klimatycznych. W realizacji tego ambitnego celu ma pomóc odkryty niedawno enzym.

Czytaj też: Chiny budują sobie rzekę. To ostatnia deska ratunku

Jego identyfikacja miała miejsce niedawno, a stojący za tym sukcesem naukowcy piszą o swoich działaniach na łamach Environmental Science & Technology. Jak podkreślają, enzym, który jest spotykany między innymi w gorących źródłach, mógłby przyczynić się do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla nawet o 90%

Wśród istotnych zalet tej substancji – poza oczywistą w postaci wysokiej wydajności – warto wymienić również wysoką wytrzymałość oraz stabilność w wysokich temperaturach i wysoce zasadowych środowiskach. Źródłem opisywanego enzymu są mikroorganizmy żyjące w skrajnie nieprzyjaznych (przynajmniej z punktu widzenia człowieka) warunkach.

Zidentyfikowany w gorących źródłach składnik nazwany CA-KR1 mógłby posłużyć do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery

Takowe zapewniły im szereg ewolucyjnych przystosowań, które mogłyby świetnie sprawdzić się w odniesieniu do wychwytywania dwutlenku węgla. Kluczowy składnik takiej hipotetycznej technologii oddelegowanej do usuwania wspomnianego gazu cieplarnianego został znaleziony w regionie Kirishima w Japonii.

To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni został zidentyfikowany enzym w postaci wysoce stabilnej anhydrazy węglanowej CA-KR1. W jego obecności rozpuszczanie dwutlenku węgla w wodzie okazuje się przebiegać wyjątkowo sprawnie. Poza tym, co jest być może nawet ważniejsze, cechuje go możliwość wykorzystywania na dużą skalę, również w celach przemysłowych.

Czytaj też: Pożary EV pod kontrolą. Innowacyjne rozwiązanie przetrwało test w ekstremalnej temperaturze

W toku eksperymentów członkowie zespołu badawczego potwierdzili możliwość wychwytywania gorącego węglanu potasu w temperaturach wynoszących ponad 80 stopni Celsjusza i przy poziomach pH powyżej 11. W porównaniu z alternatywnymi metodami usuwania dwutlenku węgla z atmosfery możemy mówić o 90-procentowej poprawie. Poza tym w grę wchodzi usuwanie 90 procent tego związku w temperaturze wynoszącej 80 stopni Celsjusza. Czy uda się w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w tym enzymie? Mamy taką nadzieję, ponieważ gra toczy się o wielką środowiskową stawkę.