Skuteczna szczepionka na Ebolę

Naukowcy stworzyli skuteczną szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola, który wywołał przerażającą epidemię gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

Skuteczne badania kliniczne prowadzono na terenie Gwinei mogą oznaczać koniec epidemii groźnej Eboli w Afryce Zachodniej. W badaniach, które trwały 3 miesiące wzięło udział 4 tys. osób. Naukowcy zastosowali metodę “szczepienia pierścieniowego”, która po raz pierwszy była wykorzystana do leczenia ospy w 1970 roku. Metoda polega na jak najszybszym szczepieniu wszystkich osób z otoczenia chorego – jego rodziny, znajomych czy sąsiadów. Badania sfinansowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

W walce z groźną Ebolą, metoda okazała się skuteczna. W ten sposób ograniczono rozprzestrzenianie się choroby. Naukowcy nie odnotowali ani jednego przypadku zachorowania wśród 2014 osób, które miały bliski kontakt z chorymi, ale zostali natychmiast zaszczepieni. 

W podobnej grupie, w której osoby, które miały kontakt z chorymi szczepiono dopiero po trzech tygodniach, odnotowano 16 przypadków zachorowań. Wstępne wyniki wskazują, że nowa szczepionka przeciwko Eboli o nazwie rVSV-ZEBOV jest w pełni skuteczna.

Te wyniki wpłyną oznaczają nowe podejście do wirusa i postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia. Wszystkie osoby, w tym także dzieci, które kontaktowały się z chorymi będą natychmiast otrzymywały szczepionkę.

Skuteczna szczepionka została opracowana przez firmę Merck. Zawiera ona fragment wirusa Ebola, który wprowadzono do innego, niegroźnego wirusa. Zdaniem naukowców takie połączenie powoduje, że układ odpornościowy pacjenta zostaje dodatkowo pobudzony do walki z wirusem.

WHO podkreśla, że szczepionka może mieć przełomowe znaczenie w walce z Ebolą, jednak wyniki badań nie są jeszcze ostateczne. Zdaniem ekspertów skuteczność szczepionki waha się w granicach 75-100 procent.

Wirus Ebola w ciągu ostatnich 50 lat wywołał sześć epidemii w Afryce Centralnej. Przyczynami epidemii był zazwyczaj brak higieny i bardzo niskie standardy służby zdrowia, w tym m.in. wielokrotne używanie tych samych materiałów medycznych. Gorączka krwotoczna po raz ostatni na terenie Afryki wystąpiła w 1976 roku, w Demokratycznej Republice Konga. Wskutek choroby zmarło tam wówczas ok. 1200 osób.

Gorączka krwotoczna Ebola jest zaliczana do najgroźniejszych wirusowych gorączek krwotocznych. Zakażenie wirusem w 60-90% przypadków kończy się śmiercią z wykrwawienia. Choroba przenosi się poprzez płyny ustrojowe i krew. Pierwsze objawy zakażenia przypominają początek zwykłej grypy. Występuje wysoka gorączka, bóle mięśni czy biegunka. Chory szybko jednak zaczyna wymiotować, odczuwać silne bóle głowy i klatki piersiowej, pojawia się wysypka. W szczytowej fazie choroby dochodzi do krwawień z otworów ciała i silnych krwotoków wewnętrznych. Chory w tym czasie traci przytomność, a nawet doznaje zaburzeń umysłowych.

CZYTAJ TEŻ: