Podwodne znalezisko na terenie Słowenii. Te obiekty sięgają czasów starożytnych

Podczas poszukiwań prowadzonych na terenie dawnego rzymskiego portu, który znajduje się w granicach współczesnej Słowenii, archeolodzy znaleźli dwa rzadko spotykane maszty. Po trwających siedem lat badaniach postanowili oni podzielić się wyciągniętymi wnioskami. 
Podwodne znalezisko na terenie Słowenii. Te obiekty sięgają czasów starożytnych

Za ustaleniami stoją przedstawiciele Uniwersytetu w Lublanie, którzy poświęcili swoje działania portowi pochodzącemu z czasów starożytnych. Zlokalizowany w mieście Fizine, stanowi pamiątkę po Rzymianach okupujących te tereny przez długie wieki. Co o przeszłości mogą nam powiedzieć dwa drewniane maszty znalezione pod wodą?

Czytaj też: 1000 lat temu przemieszczano się w niecodzienny sposób. Archeolodzy mają na to dowód 

Archeolodzy działają tam od 2017 roku. Słoweńscy nurkowie prowadzili podwodne poszukiwania, przy czym ostatni etap badań terenowych rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. Zakończono go natomiast pod koniec lutego. Pomimo trudnych warunków, w jakich musieli sobie radzić specjaliści, udało im się potwierdzić wnioski wyciągnięte na przestrzeni ostatnich lat.

Warstwy podwodnych osadów okazały się niezwykle bogate w różnego rodzaju artefakty. Jak na razie badaczom udało się wydobyć ponad 3000 fragmentów amfor, naczyń kuchennych czy zastaw stołowych. Ich pochodzenie sięga okresu późnego antyku, co oznacza, że mają zdecydowanie ponad tysiąc lat. Nieco starsze, bo datowane na okolice I wieku, okazały się pozostałości rzymskiej ceramiki, zwanej terra sigillata.

Wydobyte spod wody obiekty, takie jak fragmenty ceramiki oraz dwa drewniane maszty, zdradzają tajemnice miasta Fizine, dawniej powiązanego z Rzymem

Największe zainteresowanie archeologów wzbudziło jednak inne znalezisko. Chodzi o dwa drewniane maszty, olinowanie oraz fragmenty żagla. Krótszy, mający około jednego metra długości, został wykonany z jodły, podczas gdy drugi, około 1,5-metrowy, wykonano ze świerku. Obecność tych obiektów sugeruje, jakoby w czasach rzymskich na miejscu funkcjonował port, do którego przybijały statki.

Czytaj też: Okrążył świat i zginął w podróży. Odnaleziono zaginione artefakty ze słynnej wyprawy

Co ciekawe, w okolicy prowadzonych poszukiwań znaleziono wcześniej dwa inne stanowiska. Jedno obejmuje pozostałości dawnej osady, podczas gdy drugie znajduje się pod wodą. Łącząc wnioski wyciągnięte w toku analiz zgromadzonych dowodów naukowcy powinni być w stanie lepiej zrozumieć okoliczności istnienia dawnych społeczności zamieszkujących te tereny. Pojawia się pytanie: jakie tajemnice mogą jeszcze skrywać morskie głębiny?