“Słuchawki stopiły się jej w uszach”. 17-latka słuchała muzyki z ładującego się telefonu

Tragiczny wypadek z Brazylii rozbudza na nowo dyskusję o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych i ładowarek.

Siedemnastoletnia Luiza Pinheiro z miasta Riacho Frio w Brazylii została porażona prądem podczas słuchania muzyki z podłączonego do przewodowej ładowarki telefonu. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej lekarze nie byli w stanie uratować jej życia.

Jej bliscy zrelacjonowali zdarzenie mediom mówią o “ogromnym wyładowaniu elektrycznym”, które zniszczyło telefon. Nie ustalono dokładnie tego w jaki sposób dziewczyna została porażona.

Rzecznik lokalnego szpitala, cytowany między innymi przez The Sun, powiedział, że dziadkowie odnaleźli Pinheiro nieprzytomną na podłodze. Cytując ich dodawał, że “słuchawki stopiły się jej w uszach”.

Trzeba dodać, że tego dnia w mieście nie padał deszcz, jednak na niebie występowały wyładowania elektryczne.

Czy korzystanie z telefonu podłączonego do gniazdka może być niebezpieczne?

Większość telefonów (i innych urządzeń elektronicznych) ma w instrukcjach obsługi wyraźne ostrzeżenie by używać tylko dedykowanych ładowarek o odpowiednich parametrach. Równie istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. W starym budownictwie lub w miejscach, których nie znamy zawsze warto sprawdzić, czy przypadkiem nie ma ryzyka. Podłączanie ładowarki do gniazdka, które wypada ze ściany czy sypią się z niego iskry nie jest najlepszym pomysłem, tak samo jak słuchanie muzyki z ładującego się telefonu przy dźwiękach “bzyczenia” i “skwierczenia” starych kabli.

W ciągu ostatnich 10 lat zanotowano kilka przypadków śmiertelnego porażenia prądem użytkowników ładujących się smartfonów. Najczęstszymi okolicznościami było upuszczenie podłączonego do gniazdka aparatu do wypełnionej wodą wanny podczas kąpieli. Zdarzały się także przypadki podobne do opisanego wyżej, gdzie użytkownicy ucierpieli podczas słuchania muzyki z ładującego się telefonu.

Źródło: The Sun