Smartfon groźny dla kręgosłupa

“Pokolenie pochylonej głowy” – tak użytkowników smartfonów określają socjolodzy. Teraz okazuje się, że taka pozycja niesie poważne konsekwencje dla budowy naszego ciała.

Nowe badania prowadzone przez chirurga ortopedę dr. Kennetha Hansraja z Nowego Jorku wskazują, że częste korzystanie ze smartfona może poważnie szkodzić odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. 

Smartfony błyskawicznie zdobyły serca użytkowników na całym świecie. Ma je już 44% Polaków, na początku 2015 roku będzie to 60%. Na początku 2012 roku ze smartfonów korzystało 25% Polaków. Korzystamy z nich coraz częściej. Już nie tylko do rozmów i wysyłania wiadomości. Smartfony oferują wręcz nieograniczony dostęp do aplikacji mobilnych, które sprawiają, że powoli rezygnujemy z licznych urządzeń codziennego użytku [Czytaj więcej 10 PRZEDMIOTÓW, KTÓRE ZASTĄPIŁ SMARTFON]. Teraz okazuje się, że korzystanie ze smartfonów może negatywnie odbić się na zdrowiu. 

Dr Hansraj przekonuje, że częste korzystanie ze smartfona poważnie obciąża kręgosłup. Swoje badania chirurg opisał na łamach magazynu  „Surgical Technology International”. Co wspólnego ma smartfon z budową naszego ciała? Ludzka głowa waży ok. 5 kg. Podczas korzystania z telefonu zazwyczaj spoglądamy w dół i pochylamy głowę do przodu. Im większe jest pochylenie, tym bardziej obciążamy szyjny odcinek kręgosłupa. Pochylenie pod kątem 60 stopni to dla szyi nawet 27 kg obciążenia (odpowiednio 45 stopni to 22 kg, 30 stopni – 18 kg, 15 stopni – 12 kg).

Według dr. Hansraja użytkownicy smartfonów korzystają ze swoich urządzeń średnio od 2-4 godzin dziennie. Jednak ta liczba rośnie z wiekiem. W skali roku jest to ok 700-1400 godzin, w przypadku młodszych użytkowników – nawet 5 tys. godzin dodatkowego obciążenia kręgosłupa. Wieloletnie przyzwyczajenia mogą doprowadzić do poważnych zniekształceń. 

Jak uniknąć bólu karku związanego z przeciążeniem: 

  • Nie trzeba koniecznie trzymać smartfona na wysokości oczu, choć to oczywiście zmniejsza obciążenie odcinka szyjnego. Wystarczy, że będziemy zerkać na dół, nie pochylając wyraźnie głowy do przodu.
  • Wykonuj proste ćwiczenia, które pozwolą zachować zdrowie odcinka szyjnego – dotknij prawym uchem prawego ramienia, lewym uchem – lewego. Powtórz ćwiczenie kilka razy dziennie.
  • Inne ćwiczenie wzmacniające mięśnie szyi – podeprzyj głowę z przodu i naciskaj nią na ręce. To samo powtórz przytrzymując głowę od tyłu i oporując w stronę dłoni.
  • Stojąc w drzwiach, rozszerz ramiona i przesuń klatkę piersiową do przodu. Ćwiczenie rozciąga i wzmacnia mięśnie, wpływając korzystnie na kręgosłup
  • Inna metoda to “odklejenie się” od telefonu. Im mniej czasu będziemy mu poświęcać, tym zdrowiej.