Smartfon na problemy stomatologiczne

Bezpłatna aplikacja pozwala sprawdzić stan uzębienia bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedno zdjęcie, a diagnozę z ewentualnymi wskazaniami zostaje przesłana na skrzynkę mailową.

– Często zgłaszamy się do stomatologa dopiero wtedy, gdy pojawia się ból – mówi dr Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej, pomysłodawca aplikacji. – Natomiast, gdy ból nie występuje, wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. A wcale nie musi tak być. Regularne kontrolowanie stanu zębów u dentysty pozwala wykryć problemy, zanim dojdzie do zmian wymagających skomplikowanego i kosztownego leczenia. Kontrole powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Aplikacja DiagnoNET pozwala na sprawdzenie stanu uzębienia bez wychodzenia z domu. Wystarczy zrobić zdjęcie przednich zębów z szerokim uśmiechem. – Podstawowe problemy stomatologiczne często odciskają piętno właśnie na przednich zębach – tłumaczy dr Roman Borczyk. – Są to np. wady ortodontyczne, choroby dziąseł, problemy z higieną (kamień i osad), czy nieprawidłowe wypełnienia w zębach bocznych. Te ostatnie powodują przeciążenia w zębach przednich, takie jak pękanie szkliwa, ścieranie zębów.

Po zrobieniu zdjęcia wysyłane jest ono do komputerowego centrum diagnostycznego. Możliwe jest również dodanie notatki głosowej lub tekstowej, np. informacje o bólu zęba. Pozwala to na postawienie szerszej diagnozy, którą pacjent otrzyma w ciągu 48 godzin na skrzynkę mailową. W zależności od problemów informacja zwrotna może zawierać wskazania do usunięcia kamienia na zębach, konieczności wymiany wypełnień lub założenia koron. Pojawiają się również zalecenia co do stosowania odpowiednich przyborów do higieny jamy ustnej.

Aplikację można pobrać pod nazwą “Piękny uśmiech” w AppStore lub Google play. Można też pobrać ją ze strony www.borczyk.pl z zakładki DiagnoNET.