Smartfon podpowie, jakim powietrzem oddychamy

W grudniu zacznie działać nowa aplikacja mobilna, która pozwoli sprawdzić jakość powietrza w danej okolicy.

W aplikacji “Jakość powietrza w Polsce” znajdą się dane z ok. 140 stacji pomiarowych na terenie całego kraju. Aplikacja sama wybierze stację pomiarową, która znajduje się najbliżej użytkownika. Będzie można też sprawdzić dane z pozostałych stacji.

Wyniki pomiarów będą prezentowane w postaci indeksu opisującego jakość powietrza w sześciostopniowej skali, od bardzo dobrej – do bardzo złej. Przy skali będą dodatkowe informacje, jak zanieczyszczenia wpływają na nasze zdrowie. 

Przykładowo, przy ocenie “dostatecznej” oznaczać to będzie, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Dlatego pojawi się zalecenie, by rozważyć zmniejszenie lub rozłożenie w czasie aktywności na powietrzu wymagającej długotrwałego lub wzmożonego wysiłku. Dane w aplikacji będą aktualizowane co godzinę.

Jak poprawić jakość powietrza w swojej okolicy?

  1. Zrezygnować z opalania  mułami węglowymi, czy odpadami
  2. Rozpalać swoje piece od góry
  3. Zrezygnować z używania samochodu szczególnie do poruszania się na krótkich odcinkach,
  4. Eko-jazda polegająca m.in. na hamowaniu silnikiem
  5. Car-sharing, czyli organizacja wspólnych wyjazdów np. z sąsiadami czy znajomymi czy korzystanie z komunikacji miejskiej.

Od lat Polacy, obok Bułgarów, oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku. Tam limity stężeń zanieczyszczeń są przekraczane przez kilkadziesiąt dni w roku. Za niechlubną stolicę polskiego smogu uważa się Kraków, gdzie stężenia są przekraczane przez prawie połowę roku. W czołówce znajdują się ponadto takie miasta jak Zabrze, Gliwice, Katowice, czy Nowy Sącz. Problemem zanieczyszczeń pyłami są też dotknięte miejscowości turystyczne i uzdrowiskowe – Zakopane czy Szczyrk. 

Czytaj także: Kaszel, ból gardła, kłucie w klatce piersiowej. Co jeszcze robi z nami smog?