Smog – jak się go pozbyć? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o pomysłach na poprawę czystości powietrza w Polsce.

W ubiegłym roku problem zanieczyszczeń powietrza w Polsce został w końcu zauważony przez większość mediów i sporą część obywateli. Smog wywołuje choroby i co roku zabija ok. 50 tys. Polaków (pisaliśmy o tym w artykule “Powietrze, które szkodzi”). Mimo to władze – czy to lokalne, czy centralne – zajmują się tą kwestią dość opieszale. Sprawa przycichła po zakończeniu sezonu grzewczego, choć latem w polskich miastach też pojawia się smog wytwarzany przez samochody.

Co można zrobić, by zmniejszyć poziom zanieczyszczeń powietrza w Polsce? I jaką rolę mogą tu odegrać nowe technologie? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Emilia Piotrowska, członek zarządu Warszawskiego Alarmu Smogowego oraz prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, juror konkursu Smogathon.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o kosmicznych technologiach ochrony środowiska, miejskim ogrodnictwie, przyszłości mobilności, ewolucji miast i inteligentnych metropoliach. Zgłoszenia do Smogathonu można nadsyłać do 15 sierpnia! Warto też poczytać o prototypowym dronie monitorującym zanieczyszczenia, wyróżnionym w plebiscycie “Soczewki Focusa 2016”.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 5 sierpnia o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!