Poznaliśmy najnowszy smogowy ranking Polski. Jedno miasto zwycięża we wszystkich kategoriach

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking polskich miast, w których jakość powietrza była najgorsza w ostatnim okresie. Ranking jest podzielony na trzy kategorie pod względem typu zanieczyszczenia. Okazało się, że jedno polskie miasto zwycięża we wszystkich kategoriach. Które?
Poznaliśmy najnowszy smogowy ranking Polski. Jedno miasto zwycięża we wszystkich kategoriach

Co roku Polski Alarm Smogowy prezentuje najnowszy ranking smogowy polskich miast, który jest opracowywany na podstawie danych od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tegoroczne zestawienie obejmuje dane z roku 2021.

Czytaj też: W Kalwarii Zebrzydowskiej strzelają do smogu. Polskie działo antysmogowe ma pomóc oczyścić powietrze

Ranking jest tworzony w trzech kategoriach: najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i największej liczby smogowych dni. Liderem w każdej z nich zostało jedno miasto – Nowa Ruda w województwie dolnośląskim.

Smogowy ranking Polski – gdzie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze?

Przyglądając się rankingowi, zauważymy, że nie widnieją w nim duże miasta. Najbardziej zanieczyszczone powietrze okazuje się być w mniejszych ośrodkach miejskich i na wsiach. Tutaj pozytywny przykład podaje Polski Alarm Smogowy w komunikacie prasowym, gdzie w Krakowie odkąd pojawił się zakaz spalania węgla i drewna, poziom zanieczyszczeń benzo[a]pirenem i pyłami spadł o 45 proc.

To, jak bardzo krytyczna jest sytuacja, pokazują grafiki, gdzie podano normy krajowe i światowe dotyczące konkretnego typu zanieczyszczeń. W przypadku benzo[a]pirenu poziom stężenia w Nowej Rudzie w ciągu 2021 roku wynosił średnio aż 1500 proc. normy. Pozostali liderzy na liście (Nowy Sącz, Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Rybnik) przekraczali normy o 1000 proc.

Nie lepiej, niestety, prezentują się dane w kategorii liczby dni smogowych. We wszystkich miastach prezentowanych w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad 2 miesiące, a w niektórych przypadkach nawet przez kwartał. Nie tylko Nowa Ruda dominuje w zestawieniu – niewiele „lepsza” sytuacja jest w Suchej Beskidzkiej czy Wodzisławiu Śląskim.

Rzecznik Piotr Siergiej skomentował również obecność uzdrowisk w rankingu:

Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800 proc. przekroczenia normy rakotwórczego benzo[a]pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

Czytaj też: Jakość powietrza wpływa na masę ciała. Smog sprawia, że tyjemy [RAPORT]

Czy w najbliższym sezonie zimowym sytuacja może ulec polepszeniu? Nie wydaje się to realne, z uwagi chociażby na zniesienie kar za spalanie węgla brunatnego w prywatnych piecach. Stan ten został wymuszony obecną sytuacją na rynku energetycznym.

Więcej:Polskasmog