Nowy Snapdragon coraz bliżej. Jakie ulepszenia szykuje dla nas Qualcomm?

Każda kolejna generacja SoC Snapdragon od firmy Qualcomm jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę, jeśli chodzi o oferowane możliwości i wydajność. Nic więc dziwnego, że to właśnie flagowce tej firmy dominują w najlepszych modelach premium z Androidem. Wielkimi krokami zbliża się premiera Snapdragona 8 Gen 3, a że zarówno Gen 1, jak i Gen 2 robiły już ogromne wrażenie, to po tym chipsecie spodziewamy się czegoś naprawdę wielkiego.
Nowy Snapdragon coraz bliżej. Jakie ulepszenia szykuje dla nas Qualcomm?

Kolejny smartfon wyposażony w Snapdragona 8 Gen 3 przetestowany

Nowy Snapdragon powinien zadebiutować w IV kwartale roku, a więc do jego premiery zostało coraz mniej czasu. Jak to więc zwykle bywa, wchodzi w okres coraz intensywniejszych przecieków zarówno na temat nadchodzącego chipsetu, jak i smartfonów, które będzie napędzał. Według najnowszego wycieku, flagowy SoC firmy Qualcomm został zauważony w Geekbench 5, a dokładniej w teście znalazł się nowy smartfon Nubia. Ten model o numerze kodowym nubia NX769J to najprawdopodobniej Red Magic 9, napędzany właśnie przez Snapdragona 8 Gen 3.

Według informacji ujawnionych w benchmarku, chipset ma mieć jeden podstawowy rdzeń Cortex-X4 o taktowaniu 3,19 GHz, pięć wydajnych rdzeni Cortex-A720 o taktowaniu 2,96 GHz i dwa wydajne rdzenie Cortex-A520 o taktowaniu 2,27 GHz. Wynik dla jednego rdzenia wynosi 1596, a wynik dla wielu rdzeni to 5977 w Geekbench 5.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy w tym popularnym benchmarku znalazł się jakiś smartfon napędzany przez ten układ. Już jakiś czas temu zauważono w nim test urządzenia o numerze seryjnym SM-S926U, pod którym krył się najprawdopodobniej Galaxy S24+ w wersji na Stany Zjednoczone. Choć nietypowy układ rdzeni był ten sam, wynik osiągnięty przez urządzenie znacznie przewyższał ten, jakim pochwalić się może smartfon Nubia. Galaxy S24 Plus zdobył aż 2233 punkty w testach jednego rdzenia i 6661 w testach wielu rdzeni. Niestety, my akurat nie mamy powodu do ekscytacji, bo z tego co wiadomo, na rynek europejski trafią znów warianty napędzane przez Exynosa. Mówi się jednak, że Red Magic 9 jest jeszcze w fazie testów, a kiedy te się zakończą, jego ostateczna wersja w Geekbench 5 powinna osiągnąć wyniki około 1700 i 6600, odpowiednio dla jednego i wielu rdzeni.

Tak czy inaczej, nowy flagowy układ Qualcomma zapowiada się imponująco, a warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, czego dowiedzieliśmy się z poprzednich przecieków. Te ujawniły, że Qualcomm wejdzie na 3nm proces produkcyjny i jak twierdzi GizChina, powinien on zapewnić lepszą wydajność, a także ważną 35% poprawę efektywności energetycznej, z oczywistymi korzyściami w zakresie żywotności baterii.  Co do zastosowanych rdzeni, najważniejszy jest Cortex-X4, który zapewnia o 15% więcej mocy niż poprzednia generacja przy wydajności energetycznej zwiększonej nawet o 40%. W nowej generacji dołączają do niego A720 i A520, z których każdy obiecuje około 20% poprawę wydajności w porównaniu z poprzednią generacją. Również nowy procesor graficzny Adreno 750 przyniesie wiele ulepszeń, a na pokładzie znajdzie się też modem Snapdragon X75 5G oraz obsługa nowej technologii Snapdragon Satellite, umożliwiająca awaryjną komunikację dwukierunkową za pośrednictwem satelity.

Niestety, wraz z tymi wszystkimi ulepszeniami ma przyjść także znaczny wzrost ceny. Jak donosi Digital Chat Station, nawet więcej niż trochę:

Koszt Snapdragona 8G3 wydaje się nieco wysoki, a niektórzy producenci są gotowi użyć ex-flagowej platformy Snapdragon 8G2 lub Dimensity w wersji standardowej, aby obniżyć koszty i zwiększyć wydajność.

Może się więc okazać, że mający zadebiutować w październiku lub listopadzie Snapdragon 8 Gen 3 może i będzie imponujący, ale za to nie znajdziemy go w zbyt wielu smartfonach.