Takie śniadanie może poprawiać koncentrację. Warto dobrze zacząć dzień

Nowe badania wykazały, że śniadanie bogate w białko zwiększa uczucie sytości i koncentrację. To może być cenna wskazówka, co jeść, by być odpowiednio skupionym przez cały dzień.
Skyr – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Skyr – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Aarhus Universitet zbadano związek między nawykami żywieniowymi a zdolnościami poznawczymi i stwierdzono, że zjedzenie śniadania bogatego w białko może zwiększyć uczucie sytości oraz poprawiać koncentrację. Wiedza ta jest szczególnie cenna w świecie, w którym rośnie liczba osób otyłych i chorób związanych z wyborami związanymi ze stylem życia. Szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of Dairy Science.

Śniadanie bogate w białko może dobrze ustawić nam dzień

W badaniu wzięło udział 30 otyłych kobiet w wieku od 18 do 30 lat, które przez trzy dni spożywały śniadanie bogate w białko, węglowodany lub w ogóle nic nie jadły o tej porze dnia. W porze lunchu mierzono u kobiet poczucie sytości, poziom hormonów i spożycie energii.

Czytaj też: Głodujesz i lata zyskujesz? Ta dieta może nas odmłodzić

Prof. Mette Hansen z Aarhus Universitet mówi:

Odkryliśmy, że śniadanie bogate w białko, zawierające skyr i płatki owsiane, zwiększało uczucie sytości i koncentrację u uczestników. Nie zmniejszało jednak całkowitego spożycia energii w porównaniu z pominięciem śniadania lub zjedzeniem śniadania bogatego w węglowodany.

Liczba osób z nadwagą rośnie zarówno w Danii, jak i na całym świecie. Otyłości często towarzyszą choroby związane ze stylem życia, takie jak cukrzyca typu 2. Poprzednie badania wykazały, że osoby jedzące śniadania mają niższy BMI niż osoby, które ich nie jedzą. Teraz wykazano, że żywność bogata w białko powoduje większy efekt sytości w porównaniu z żywnością bogatą w węglowodany i wysokotłuszczową o tej samej kaloryczności.

Nabiał na śniadanie to dobry pomysł /Fot. Unsplash

Potencjał zastąpienia diety bogatej w węglowodany dietą bogatą w białko widać wyraźnie w mierzonych w badaniu efektach sytości. Kilku badanych miało trudności ze spożyciem całego bogatego w białko śniadania składającego się ze skyru i płatków owsianych.

Prof. Mette Hansen dodaje:

Wyniki potwierdzają, że posiłki bogate w białko zwiększają poczucie sytości, co ma pozytywny wpływ na zapobieganie przyrostowi masy ciała. Wyniki sugerują jednak również, że aby ta strategia żywieniowa była skuteczna, nie wystarczy zjeść śniadanie bogate w białko.

Choć badanie dostarczyło ważnych spostrzeżeń, ma też swoje ograniczenia, ponieważ w badaniu wzięły udział wyłącznie młode kobiety z nadwagą. Badanie opiera się również na stosunkowo krótkoterminowych obserwacjach, pozostawiając otwartą kwestię, jak długoterminowe zmiany w diecie mogą wpłynąć na zdrowie i wagę. Konieczne jest kontynuowanie badań, aby zrozumieć, jak różne rodzaje żywności wpływają na nasze zdrowie. Mogą one pomóc w przyszłości opracować bardziej ukierunkowanych zaleceń dietetycznych.