Już drugi rok z rzędu organizujemy nasz plebiscyt w zmienionej formule. Wcześniejsze edycje obejmowały trzy kategorie, obecnie mamy o jedną więcej. To wyróżnienie dla aktywisty, czyli osoby, która – podobnie jak redakcja „Focusa” – angażuje się w popularyzację nauki i racjonalnego myślenia, niezbędnego do powstawania innowacji. Zeszłoroczny zwycięzca w tej kategorii, czyli Dawid Ciemięga, stał się znany m.in. za sprawą internetowej zbiórki pieniędzy na film dokumentalny o medycznych szarlatanach. Na razie jednak prace nad nim zostały zawieszone m.in. z powodu pandemii.

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy zbierałem informacje na temat pracowni tzw. biorezonansu. Skala oszustw jest ogromna. Zgłosiła się do mnie rodzina, której historia będzie niebawem największą tego typu sprawą w Polsce. W wyniku działań człowieka zajmującego się pseudomedycyną doszło do śmierci pacjenta. Szczegółów nie mogę ujawniać ze względu na toczące się postępowanie prokuratorskie. Wraz z moją pełnomocnik prowadzimy też inne sprawy, m.in. wystosowaliśmy pozew przeciwko Jerzemu Ziębie i sprawa jest już w toku – mówi Dawid Ciemięga.

W odróżnieniu od innych wydarzeń tego typu w naszym plebiscycie wyróżnienia przyznajecie Wy – czytelnicy „Focusa”. W głosowaniu na stronie internetowej soczewki.focus.pl co roku wybieracie najciekawsze przedsięwzięcia, które nierzadko stają się potem znane na całym świecie. Firma Braster (laureat z 2015 r.) jest już obecna w 22 krajach ze swoim innowacyjnym systemem Braster Pro, wspomagającym diagnozę raka piersi.

Z kolei Główny Instytut Górnictwa, nagrodzony w 2016 r. za system precyzyjnie mierzący zanieczyszczenia powietrza, wprowadza na rynek osobisty pyłomierz DustAir. To niewielkie urządzenie, które można przypiąć do paska czy torby, na bieżąco monitoruje skażenie pyłami zawieszonymi (PM1, PM2,5 i PM10) i przesyła dane do smartfona. DustAir został nagrodzony m.in. na międzynarodowej wystawie wynalazczości w Walencji.