Soczewki Focusa 2014 – kto wygrał? [BLOG]

Za najciekawsze innowacje ubiegłego roku uznaliście antybakteryjny nanomateriał, system ogrzewania i chłodzenia domów oraz aplikację analizującą dietę. Zobaczcie zdjęcia i film z gali wręczenia nagród!

Nasi naukowcy, konstruktorzy i startuperzy mają wielki potencjał. Przekonałem się o tym, przeglądając doniesienia na temat polskich innowacji w trakcie przygotowań do plebiscytu “Soczewki Focusa 2014”. Sam wybór nominacji był trudny, a wybranie zwycięzcy byłoby dla mnie niemożliwe. Na szczęście tego zadania podjęliście się wy – nasi czytelnicy. W głosowaniu internetowym wskazaliście na te projekty, które waszym zdaniem były najciekawsze.

Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wręczyliśmy nagrody 8 kwietnia podczas wspólnej gali “Focusa” i “Chipa” – Tech Trendy 2015, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Byli na niej obecni zarówno nasi laureaci, jak i przedstawiciele wielu firm technologicznych. Najlepszym komentarzem do “Soczewek Focusa” było dla mnie to, że wielu pracowników międzynarodowych koncernów było zaskoczonych wysokim poziomem badań naukowych i wynalazków, które nominowaliśmy w naszym plebiscycie. Oto kilka słów o zwycięzcach:

  • W kategorii innowacji medycznych zwyciężył przeciwbakteryjny dodatek z nanocząstkami srebra do tworzyw sztucznych. Srebro znane jest z tego, że niszczy wiele chorobotwórczych bakterii i grzybów. „Istotą naszego rozwiązania jest to, że potrafimy bardzo mocno przytwierdzić nanocząstki do tworzywa. Chodzi o to, by zostały tam, gdzie są potrzebne. Nanocząstki prawie w ogóle nie »wyciekają« do środowiska, gdzie mogłyby być groźne np. dla organizmów wodnych. Łatwo też można je dodać do produkowanych obecnie tworzyw, ponieważ nasze rozwiązanie nie wymaga np. zmieniania linii produkcyjnych” – wyjaśniał prof. Szczepan Zapotoczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego zespół opracował tę technologię. Ma ona wkrótce zostać skomercjalizowana.
  • W kategorii innowacji technicznych wyróżniliście nowatorski system ogrzewania i chłodzenia. W dachu budynku znajdują się rury pochłaniające ciepło i przekazujące je do podziemnego magazynu. Ten z kolei jest połączony z wymiennikami cieplnymi w ścianach. Jeśli w pomieszczeniach robi się zimno, energia spod ziemi jest kierowana do ścian. Gdy robi się gorąco, ściany pochłaniają nadmiar ciepła i kierują je do magazynu. „Strumień energii może przepływać w jedną lub w drugą stronę. To się może zmienić w ciągu sekund. Aby to skutecznie działało, potrzebowaliśmy nowej metody sterowania, opartej na sztucznej inteligencji” – mówił dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej. Także i ta technologia ma w niedalekiej przyszłości trafić na rynki w całej Europie.
  • I wreszcie kategoria innowacji informatycznych, w której zwyciężyła aplikacja eFood. Każdy z was może sprawdzić, jak ona działa – jest do pobrania za darmo na Androida i iOS. Współtwórca aplikacji Marcin Dybicki opowiedział o tym, jakie zmiany ją czekają w niedalekiej przyszłości: “Naszym celem jest kompleksowe doradztwo żywieniowe. Chcemy zaoferować konkretne porady dla takich grup użytkowników, jak np. kobiety w ciąży czy alergicy”. Po zeskanowaniu kodu kreskowego dowiemy się nie tylko, jakie dodatki do żywności są w nim zawarte, ale także zawartość cukrów, białek czy tłuszczów. W planach jest też wersja dla systemu Windows Phone.

Zobaczcie też krótki film z gali:

Więcej o zwycięzcach plebiscytu będziecie mogli posłuchać 14 kwietnia na antenie Radia TOK FM. Napiszemy też o nich w kolejnym, majowym już numerze “Focusa” (w sprzedaży od 24 kwietnia). Polecamy również informacje z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Gdańskiej 🙂