SOCZEWKI FOCUSA 2015 – Polskie wynalazki, które mogą podbić świat

Czy można śledzić pszczoły? Czy cukrzycy mogą badać krew smartfonem? I czy możliwe jest rozpoznanie autyzmu u dzieci za pomocą tabletu? Polscy naukowcy, lekarze, informatycy i programiści udowadniają, że to wszystko jest możliwe.

15 polskich innowacji zostało nominowanych do SOCZEWEK FOCUSA 2015 – plebiscytu, który wyłoni największe wydarzenie naukowe minionego roku w Polsce. O wyróżnienie rywalizują wynalazki z obszaru medycyny, techniki i informatyki. Głosowanie potrwa do końca lutego, a udział w nim może wziąć każdy.

Szansa na rozgłos w świecie

Do plebiscytu redakcja miesięcznika „Focus” nominowała innowacje w fazie projektowej, pomysły będące już w trakcie testów, ale też i gotowe produkty. Pracowali nad nimi naukowcy z polskich uczelni, instytucji naukowych, ale także specjaliści z prywatnych firm i informatycy. Kilka z pomysłów czeka jeszcze długa droga przed wprowadzeniem w życie, ale z niektórych można już korzystać.

Najciekawsze nowinki technologiczne

W kategorii „innowacje medyczne” rywalizują ze sobą m.in. magiczna gąbka na przepuklinę, domowy tester raka piersi, nowa metoda leczenia szumów usznych, płyn używany w transplantacji i system pomiaru glukozy dla cukrzyków niewymagający pobierania krwi. 

Głosować można także na jedną z pięciu nominowanych „innowacji technicznych”. W tej kategorii do wyboru jest robot kolejowy, kamizelka kuloodporna wypełniona płynem, system do monitoringu pszczół w ulu, portfel z włókna węglowego oraz butelka izotermiczna.

Wśród „innowacji informatycznych” najwięcej jest aplikacji na urządzenia mobilne. O SOCZEWKI FOCUSA w tej kategorii walczą trzy: aplikacja do robienia „patriotycznych zakupów”, pomagająca wykryć autyzm u dzieci oraz ułatwiająca spotkania właścicieli psów. Można także głosować na system umożliwiający logowanie się za pomocą głosu albo serwis dla miłośników fotografii, który pozwala zarabiać na organizowaniu konkursów fotograficznych.

Internauci wybierają najlepszych

To internauci decydują, który z wynalazków zdobędzie SOCZEWKĘ FOCUSA 2015. Swoich faworytów można wybierać na stronie http://soczewki.focus.pl/. Głosowanie trwa do 29 lutego 2016 r. Uczestnicy plebiscytu, którzy poza oddaniem głosu zostawią na stronie uzasadnienie wyboru, mogą wygrać: prenumeraty miesięcznika „Focus”, vouchery prezentowe i bony wakacyjne. Laureatów poznamy na początku kwietnia.      

To nie jedyny konkurs, w którym można wybierać najlepsze rozwiązania technologiczne. Redakcja magazynu „CHIP” organizuje plebiscyt na Produkt Roku 2016. Internauci mogą do 2 marca oddawać swoje głosy, m.in. na najlepsze ich zdaniem oprogramowanie, smartfony, komputery, tablety, aparaty fotograficzne i aplikacje. Wskazać mogą także innowację roku. W tym konkursie wszyscy, którzy wezmą udział w głosowaniu, mają szansę na wygranie sprzętu komputerowego albo akcesoriów multimedialnych. Szczegóły na http://www.chip.pl/konkursy/chip-produkt-roku-2016.