Solarium w Polsce tylko od 18 lat. Nowe prawo

Prezydent podpisał nowe prawo regulujące działania takich miejsc. Politycy uzasadniają je ochroną zdrowia młodych ludzi.
Solarium w Polsce tylko od 18 lat. Nowe prawo

W tekście ustawy czytamy: “zabrania się udostępniania solarium małoletnim”, czyli właśnie osobom poniżej 18 roku życia. Jej twórcy powołują się między innymi na badania naukowe “Opinion on biological effects of ultraviolet radiation relevant to health with particular reference to sunbeds for cosmetic purposes” z 2016 roku oraz “World Cancer Report 2014”,  które wskazują na sprzyjanie przez taką formę opalania się powstawaniu nowotworów skóry. 

“Nie mówi się o tym, że już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30 roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75% (jednokrotne – o 20%). Tymczasem w ostatnich latach można zaobserwować gwałtowny wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego, głównie wśród osób młodych. Potwierdza to potrzebę pilnego podjęcia działań zmierzających do ograniczenia tego zjawiska” – czytamy w uzasadnieniu ustawy. 

W tym roku Biuro Analiz Sejmowych opublikowało analizę tego tematu. Wskazuje w niej na małą wiedzę pracowników solariów o potencjalnych zagrożeniach takiego opalania się, co więcej rzadko uprzedzają oni swoich klientów o ryzyku. Urzędnicy rekomendowali ograniczenie dostępu do takiej usługi osobom młodym. 

Oprócz całkowitego zakazu korzystania z solariów dla osób poniżej 18 lat nowa ustawa wprowadza obowiązek zamieszczania w placówkach informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z maszyn oraz zabrania solariom promocji i reklamy. Dokument podpisał w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda, przepisy wejdą w życie po 3-miesięcznym okresie vacatio legis