Spray, w przeciwieństwie do antydepresantów w tradycyjnych formach, znacznie szybciej wprowadza substancję aktywną do organizmu i tym samym lek zamiast działać po tygodniach staje się skuteczny w ciągu godzin. Może z niego skorzystać około 5 milionów ludzi tylko w USA, co trzeci cierpiący na depresję, dla którego leki obecnie dostępne są niewystarczające. 

- To znaczny i niezaprzeczalny postęp – ocenia Jeffrey Lieberman, psychiatra z Columbia University. Dodaje, że nie powinniśmy jednak poddawać się w pełni euforii, bo wciąż nie ma danych o długofalowych efektach używania takich leków przez ludzi – Lekarze będą musieli być bardzo rozsądni i wykazać się wyczuciem. 

Lek zawiera esketaminę, pochodną ketaminy, którą stosuje się w medycynie i weterynarii między innymi jako środek znieczulający przedoperacyjnie. W latach 90-tych ubiegłego wieku oraz w pierwszej dekadzie obecnego ketamina królowała w klubach jako popularny narkotyk euforyczny. W przypadku przedawkowania może mieć niepokojące skutki, taki jak halucynacje, widzenie tunelowe, zaburzenia percepcji. Eksperci FDA przekonują, że esketamina w spray'u ma być sprzedawana pod bardzo dokładnym nadzorem, co wykluczy przedostanie się środka na rynek „rekreacyjny”. Z drugiej strony... Czy nie mówiono tak o wszystkich innych substancjach psychoaktywnych zrodzonych w laboratoriach jako przyszłe leki?

- Istnieją ryzyka związane z lekiem, jednak wydaje mi się, że korzyści prawdopodobnie je przewyższają – dodaje Lee Hoffer z Case Western Reserve University, który doradza FDA i bada uzależnienia od lekarstw. 

Lek będzie opatrzony bardzo wyraźnym ostrzeżeniem ze strony FDA. Komunikat ma zawierać informację o możliwych efektach ubocznych takich jak: problemy z osądem bieżącej sytuacji, zaburzenie percepcji, rozproszenie uwagi, a nawet możliwe uzależnienie i myśli samobójcze. Ludzie zażywający esketaminę (bo tak nazywa się substancja aktywna w spray'u) będą musieli być monitorowani przez dwie godziny po przyjęciu dawki, właśnie w celu zaobserwowania niespodziewanych skutków ubocznych. 

Leczenie depresji ketaminą przynosi efekty. Potwierdziły to między innymi badania z 2000 roku, wykonane przez zespół pod kierunkiem Dennisa Charney'a, dziekana Icahn School of Medicine działającej w ramach nowojorskiego Mount Sinai Health System.

- Ku naszemu zaskoczeniu zaczęli czuć się lepiej w ciągu zaledwie kilku godzin. To wspaniały szok – mówił Charney po podaniu ketaminy siedmiu pacjentom. 

Esketamina w postaci aerozolu ma być produkowana przez Johnson & Johnson w ramach marki Spravato. Wcześniej rozważano podawanie leku dożylnie, jednak odrzucono ten sposób ze względu na niepraktyczność. Pigułka także się nie sprawdziła. Jak przekonuje David Hough, lider ekipy pracującej nad esketaminą w Janssen Research & Development (należy do Johnson & Johnson) nie była w stanie dostarczyć wystarczającej ilości substancji aktywnej do mózgu.